14:14

14:14

ROZTOCZE I JEGO CERKWIE. CZ. 2. TRASA: WOLA WIELKA-WERCHRATA-HORYNIEC ZDRÓJ-RADRUŻ

 Zapraszam na moją drugą propozycję trasy

ROZTOCZE I JEGO CERKWIE
Moja profesjonalna mapka poglądowa:
 


Odległości:

WOLA WIELKA -WERCHRATA: 8, 4 KM

WERCHRATA-HORYNIEC ZDRÓJ :12, 7 KM

HORYNIEC-ZDRÓJ - RADRUŻ: 3, 5 KMCzas:
  • OGLĄDANIE WOLI WIELKIEJ: OK. 15M MIN.
  • OGLĄDANIE WERCHRATY: OK. 20 MIN.
  • OGLĄDANIE HORYŃCA: OK. 1 h ( Z OBIADEM OK. 2 h)
  • OGLĄDANIE ZESPOŁU CERKIEWNEGO W RADRUŻU: OK. 40 MIN. (BEZ PRZEWODNIKA I BEZ WSTĘPU DO CERKWI)- OK. 2 h (TRZEBA CZEKAĆ NA PRZEWODNIKA I WPUSZCZENIE DO CERKWI NA OKREŚŁONĄ GODZINĘ)
  • OGLĄDANIE CERKWI ŚW. MIKOŁAJA W RADRUŻU: OK. 20 MIN.


CAŁA TRASA: 24, 6 KM, 30 MIN

ZWIEDZANIE:  OK. 3 H - OK. 4 h

CAŁA WYCIECZKA: OK. 4 - 5 h

Wola Wielka


Wieś w województwie podkarpackim, w powiecie lubaczowskim, w gminie Narol.Cerkiew Opieki Bogurodzicy

Dawna cerkiew grekokatolicka, wzniesiona w 1755. W latach 1947–1994 użytkowana jako rzymskokatolicki kościół filialny Parafii Matki Bożej Śnieżnej w Łukawicy. Od 1994 pozostaje nieczynna.
Cerkiew wraz z drewnianą dzwonnicą, przycerkiewnym cmentarzem i ogrodzeniem wpisano na listę zabytków i włączono do podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej.
Postawił ją wójt wsi Bazyli Szcziry z wiejską gromadą. Jest zbudowana z drewna sosnowego. W 1844 wykonano kamienną podmurówkę, dobudowano zakrystię i przystawiono w nawie chór muzyczny. W 1857 odnowiono dzwonnicę. W latach 90 XIX wieku przebudowano zakrystię oraz dach nad nawą, który pokryto blachą. W 1893 wykonano polichromię ścian. W 1902 zamontowano ikonostas. W 1927 zamieniono pokrycie dachów z gontowego na blaszane.
Obecnie część wyposażenia cerkwi znajduje się w muzeach w Łańcucie i Lubaczowie (byliśmy).


Zobacz także:Obok świątyni znajduje się drewniana dwukondygnacyjna dzwonnica (wyglądała jak składzik rupieci i widzę, iż nie poświęciłam jej żadnego zdjęcia..!) Wokół cerkwi można zobaczyć wapienne nagrobki z ośrodka kamieniarskiego w Bruśnie. Cerkiew jest malowniczo przycupnięta na pagóreczku za kamiennym mostkiem.


Werchrata (1977−1981 - Boguszów)

Wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie lubaczowskim, w gminie Horyniec-Zdrój, w górnym odcinku doliny rzeki Raty, (dopływu Bugu) na Roztoczu Południowym. Jest to jedna z największych w Polsce wsi pod względem powierzchni. Werchrata wzmiankowana była w XII w. W źródłach z 1444 nazywana "Wyrzchratha" czyli wierch nad Ratą. Na przełomie XVI i XVII w. była wsią królewską w województwie bełskim. Właścicielem Werchraty był August Łoś, powstaniec, poseł na Sejm Galicyjski i do Rady Państwa.
Pałac Łosiów możecie zobaczyć we wpisie o Narolu.
W XIX w. wieś miała 440 domów i liczyła 2372 mieszkańców. W 1947 była to niemal w całości ludność ukraińska. W czasie starć z oddziałami UPA w 1947 prawie cała zabudowa wsi uległa zniszczeniu, a ludność wysiedlono.

W centrum miejscowości znajduje się cmentarz z I wojny światowej.

Na początku XIV wieku późniejszy prawosławny metropolita kijowski Piotr założył w Werchracie monaster Przemienienia Pańskiego. Monaster zwany „Piotrowym” był ważnym centrum ikonograficznym, i odegrał ważną rolę w rozwoju życia zakonnego Księstwa Halicko-Wołyńskiego. Przez Werchratę prowadzi  szlak turystyczny św. Brata Alberta (z Narola do Horyńca-Zdroju), związany z działalnością i życiem św. Brata Alberta Chmielowskiego i bł. Bernardyny Marii Jabłońskiej.We wsi znajduje się kolejowe polsko-ukraińskie przejście graniczne oraz suchy port służący wymianie towarowej pomiędzy Polską i Ukrainą.

Cerkiew św. Jerzego


Dawna cerkiew greckokatolicka, wzniesiona w 1910. Zbudowano ją prawdopodobnie na miejscu wcześniejszej drewnianej według projektu znanego ukraińskiego architekta Wasyka Nahirnego. Po 1947 przejęta przez kościół rzymskokatolicki, ale przez wiele lat nieużytkowana. Od 1974 pełni funkcję kościoła parafialnego parafii w Werchracie. Obecnie współużytkowana przez grekokatolików. W 1980 przeszła gruntowny remont. Jest to duża murowana budowla wzniesiona w stylu neobizantyjskim, otynkowana, na planie krzyża, z ogromną centralnie umieszczoną kopułą, o wystroju klasycystycznym. Pozostałością dawnego wystroju jest umieszczona w bocznym ołtarzu ikona Bogurodzicy Hodogitri z końca XVII wieku. Oprócz tego najcenniejszymi z obecnego wyposażenia są cztery drewniane barokowe figury z XVIII wieku, przeniesione z nieczynnego kościoła w Uhnowie na Ukrainie. Horyniec - Zdrój

Zapraszam do oddzielnego wpisu poświęconego tej miejscowości i jej dawnej cerkwi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zachęcam do pozostawiania komentarzy i z góry za nie dziękuję :)
Zaglądam na blogi moich Komentatorów, i najczęściej również je obserwuję.
Komentarze zawierające link nie będą publikowane, potrafię Was znaleźć! :)

Copyright © 2014 Wszystkie moje bziki , Blogger