08:00

08:00

20 KSIĄŻEK O NARCYZACH, KTÓRE PRZECZYTAŁAM I POLECAM
Poniżej lista dwudziestu książek o narcyzach i narcyzmie, które przeczytałam i polecam. Przeczytałam w tym temacie jeszcze więcej, ale te Wam polecam. 

Odpowiadam tym wpisem na sygnały od Was, prośby o polecenia książek, ale też w pewnej części - tegoż wstępu - na pytania jak ja doszłam do tego, co u mnie czytacie.


Otóż zajęło mi to trochę czasu - nawet odkrycie na jaki właściwie temat publikacji szukam - bo kiedyś w ogóle nie kojarzyłam narcyza z niczym innym niż mityczny obraz dosłownie wpatrzonego w lustro młodzieńca. A siedzi to niech se siedzi w tym lustrze. A co taki może zaszkodzić. 

O naiwności!


Swoją drogą zajrzyjcie również do tych moich wpisów, bo: naiwność to krótkie słowo, a drogo się za nią płaci.

NAIWNOŚĆ. RZECZ O NAIWNOŚCI.


JAK PRZESTAĆ BYĆ NAIWNYM?O niewiedzy! 

Nie miałam pojęcia czym jeszcze, czym o wiele gorszym, a często ukrytym, zakamuflowanym objawia się narcyzm jako zaburzenie osobowości, na spektrum jako właśnie zaburzenie, patologia, a dla innych - jako wrzód i nieszczęście. Wiecie - nie jakieś tam cechy narcystyczne, tylko na suwaku spektrum miejsce zbliżające się do maksimum, postać rodem z koszmarów, a często stwarzająca pozory dokładnie odwrotne. Szczególnie dla ludzi nieco od niego oddalonych.


Specjalnie na potrzeby tego wpisu sprawdziłam, i wynika z mojego researchu, że węszyć w temacie zaczęłam około roku 2016. 

Zanim natknęłam się na temat narcyzmu pochłonęłam wiele innych książek, które o narcyzmie się ani zająknęły, ale w końcu po nitce do kłębka...

Ponieważ jesteśmy u mnie na blogu, i ja stąd m.in. czerpię wiedzę o tym, kiedy sama zaczęłam szukać informacji o narcyzie i narcyzmie pozwolę sobie odnieść się do moich własnych wpisów, bo to po nich jestem w stanie umieścić na osi czasu początki moich poszukiwań.


Wpis

KSIĄŻĘ Z LODU - MĘŻCZYZNA NIEDOSTĘPNY EMOCJONALNIE


pochodzi ze stycznia roku 2018 - do dziś nic bym w nim nie zmieniła, ale wtedy jeszcze nie miałam pojęcia, że to, o czym piszę to narcyzm. Takie słowo nie padło w tym wpisie - odniesienie do narcyzmu na jego końcu i taką etykietę dodałam do tego wpisu dużo później.

Musiałam więc odkryć narcyzm w roku 2019. A mi się zdawało, że już tak dawno...

I to się zgadza, bo mój pierwszy wpis zapowiadający cykl o narcyzmie pochodzi z listopada 2019 r., kiedy już niejedno sobie przepracowałam w głowie sama, tak więc między styczniem 2018 a listopadem 2019 odkryłam w czym właściwie drążę i zdążyłam już trochę w tym pogrzebać. 

A od kiedy drążę?


Wiem, że już drążyłam kiedy przeczytałam dwie książki, o których tu napisałam:


"NIE ZALEŻY MU NA TOBIE"


O WAMPIRACH EMOCJONALNYCH I KSIĄŻCE O NICH


a był to rok... 2016. Obydwie te książki, nawet żartobliwa, no powiedzmy żartobliwa w formie, bo czy w treści,  Nie zależy mu na Tobie otworzyły mi oczy, choć jeszcze wtedy nie wiedziałam na co. A w książce o wampirach jest nawet rozdział poświęcony tym narcystycznym!!! Wtedy jeszcze nie zwrócił mojej szczególnej uwagi - tzn.  szczególniejszej niż inne rodzaje wampirów. Tak więc zaczęłam drążyć najpóźniej w roku 2016. Od tamtego czasu przeczytałam wiele książek o różnych problemach, a od kiedy namierzyłam, że szukam czegoś w tematyce narcyzmu - już i dokładnie o tym.

Ale tak jak od nie-wiadomo-czego dotarłam do tematu narcyzmu, tak od narcyzmu już prosta ścieżka wiodła mnie do tematu psychopatii. 

Znajdziecie więc poniżej książki z tytułami o narcyzmie, z tytułami, z których jasno wynika, iż dotyczą relacji romantycznej z narcyzem, ale również książki mówiące o innych osobach niż partner, które bywają narcyzami. Znajdziecie tytuły o psychopatach. A także o socjopatach, bo choć w terminologii i definicjach psychopata od socjopaty się różni, no to jak się dostaje pałą lub siekierą przez łeb to chyba wszystko jedno, czy ten, co nas zdzielił lub nam tym grozi będzie klasyfikowany jako socjopata czy psychopata. Wszystkie te książki będą przydatne osobie, która szuka informacji o narcyzmie.

Przy liście książek darowałam sobie daty wydania jak i wydawnictwa - głownie dlatego, że wydań może być kilka, a wiele z tych książek to obecnie e-booki, i uznałam, że autor i tytuł Wam w zupełności wystarczą, żeby jakkolwiek - analogowo lub cyfrowo- namierzyć te pozycje. 


Lista nie jest w kolejności alfabetycznej, raczej w kolejności, jaka może się Wam przydać, i jak ja to widzę. Ale ja pierwszą książkę na poniższej liście przeczytałam jako ostatnią z niej, i dla mnie akurat była wisienką na torcie, a odkrycia przyszły z innymi książkami.

Nie będę opisywać poniższych książek, bo nie zamierzam tu napisać o nich... książki.  Ale dopisałam podtytuły,  dopiski z okładek- jeśli takowe były -  żeby już na pierwszy rzut oka mieć jakieś pojęcie o danej książce. Poza tym możecie sobie raz dwa odnaleźć w Internecie te tytuły i przeczytać o nich bardziej szczegółowo. Ważne, żeby wiedzieć, czego się szuka.M.Friedrich

Moje dwie głowy

Z toksycznego związku nie da się wyjść. Z toksycznego związku się ucieka. Cała filozofia polega na tym, żeby uciekać do przodu. 


R.Kim

Dlaczego nikt nie widzi, że umieram

Historia ofiar przemocy psychicznej.

    `

S.L.Brow

Zakochane w psychopatach

Jak się uwolnić od niszczącego związku i odzyskać równowagę.


R.D.Hare

Psychopaci są wśród nas


J.MacKenzie

Uwolnij się od psychopaty


K.Lorecka

Kolekcjoner krzywd

Ukryty narcyzm a miłość i seksualność.


E.Herzyk

Nałogowa miłość

Czym jest i jak się z niej wyzwolić.


J.L.Hall

W cieniu narcyza

Jak rozpoznać toksyczną relację i uwolnić się z niej.


A.Butler

Wszystkie kobiety narcyza

Teoria guziczków czyli narcyz i jego ulubione typy kobiet. Narcyz dla początkujących.

ABC narcyza

Indeks oficjalnej i potocznej terminologii przemocy narcystycznej z przykładami. Narcyz dla początkujących.


A.J. Bernstein

Emocjonalne wampiry

Jak rozpoznać "wampira" i rozbroić go.


R. Norwood

Kobiety, które kochają za bardzo

Destrukcyjnym związkom mówimy NIE.


G.Behrendt, L. Ticcillo

Nie zależy mu na TobieJ.Gibas, Psychopata w pracy, w rodzinie i wśród znajomych.

L.Glass, Toksyczni mężczyźni.

W.T.Behary, Rozbroić narcyza.

McCoy, Mężczyzna mistrz manipulacji.

M.Stout, Socjopaci są wśród nas. 

Jak skutecznie bronić się przed socjopatami.

J.Burgo, Narcyz obok ciebie.1 komentarz:

Zachęcam do pozostawiania komentarzy i z góry za nie dziękuję :)
Zaglądam na blogi moich Komentatorów, i najczęściej również je obserwuję.
Komentarze zawierające link nie będą publikowane, potrafię Was znaleźć! :)

Copyright © 2014 Wszystkie moje bziki , Blogger