19:21

19:21

GDZIE NA WAKACJE W POLSCE - SPRAWDZONE PROPOZYCJE! CZ. 1: TO PIĘKNE PODLASIE...

Gdzie na wakacje w Polsce?

A może magiczna kraina Bugu?

Agroturystyka, wiejska sielanka, idylla w puszczy, slow life, aktywność fizyczna czy zwiedzanie, turystyka miejska, wielokulturowy, wieloreligijny, historyczny szlak i tzw. objazdówka?  Albo wszystko to na raz ewentualnie w dowolnym połączeniu!
Można zaszyć się gdzież na agroturystyce, a można potraktować to jako bazę wypadową na wycieczki.


Zapraszam na moje sprawdzone na własnej skórze propozycje spędzenia wakacji (i nie tylko!) w Polsce - jako pierwsze przedstawię Wam i polecę Podlasie i jego różnego rodzaju atrakcje. A jest ich wiele!
Jestem Podlasiem zachwycona - muszę się przyznać, że musiałam poprawiać ten tekst, bo zbyt często powtarzały się w nim słowa: przepiękne, przepiękna, przepiękny. Niech to o czymś świadczy!

Natura, kultura, Puszcza, prawosławie, drewniana "koronkowa" architektura, wspaniałe jedzenie, agroturystyka, żubry, ścieżki dla rowerzystów i pieszych... Długo by wymieniać. Ja się zakochałam, i na pewno nie raz tam jeszcze zawitam, na razie byłam we wrześniu i w maju. Rozśpiewana Puszcza w maju i kwitnące stare jabłonki... Litewska słonina i dania kuchni białoruskiej.... Carskie klimaty, bo i car tu bywał. Ach...


Polska malownicza, sielankowa i wielokulturowa, a raczej prawosławna. No i tatarska. Wszędzie pięknie, wszędzie można się zatrzymać, przenocować, dobrze zjeść, można zrobić sobie też - naszym wzorem - tour de Podlasie. I to niejeden! Kolorowe cerkwie, drewniany meczet, piękne krajobrazy, bociany (w stosownej porze roku), prawosławna pustelnia... Marzenie. Nietrudne do spełnienia!
Uliczki i zabudowa tego sennego, choć turystycznego miasteczka nasuwają przypuszczenie, że oto znalazłeś się w scenografii przedwojennego filmu, najpewniej żydowskiego (może "Dybuk"..?) Ale ito scenografia "U Pana Boga w ogródku." 

Jest to też najstarszy zespół urbanistyczny historycznego Podlasia z zachowanym układem charakterystycznym dla miasteczka żydowskiego. Kościół, synagoga - druga co do wielkości i jedna z najstarszych synagog w Polsce. Odrestaurowany zamek, rzeka Narew, a nad wszystkim czuwa hetman Czarniecki na pomniku.
Szlakiem [nad samą granica z Białorusią] historii, kultury, prawosławia, przez jedyną na świecie parafię neounicką by dotrzeć do miejsca znanego m.in. z sanktuarium maryjnego - Kodnia, dawnego miasta po obu stronach Bugu, a dziś wsi po jednej jego stronie. 


Przepiękny przełom Bugu widziany z zamkowego wzgórza w Drohiczynie, śliczna niebieska drewniana cerkiew w Dubiczach cerkiewnych, wszędzie wspaniałe jedzenie, duża murowana synagoga w Orli - miejscowości, gdzie nawet nie ma kościoła (cerkiew jest), a językami urzędowymi jest polski i białoruski oraz sklep w Bielsku Podlaskim (dziś z butami) gdzie pracowała Anna Dymna jako doktorówna Wilczurówna w filmie "Znachor".

Wspaniałe, przepiękne, idylliczne, iście magiczne klimaty, przyroda i okolice!

5 komentarzy:

 1. Świetny wpis! Bardzo ciekawe miejsca o których trochę słyszałem ale nie wiedziałem, że są tak piękne np. Białowierza. Podlasie znowu spodobało mi się po tym jak obejrzałem film U Pana Boga za piecem. 😃 Dlatego postawiłem, że jak będzie możliwość to odwiedzę Sokółkę :)

  Pozdrawiam i zapraszam do siebie
  Piotrek

  OdpowiedzUsuń
 2. Podlasie jest cudowne. Wybieramy się tam z mężem jak córa trochę podrośnie bo daleko mamy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie byłam jeszcze w żadnym z tych miejsc :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Swietne miejscowki, czekam na czesc kolejna :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Miejsca sa piękne, nie miałam okazji odwiedzić ale wdać po zdjęciach, aż dziw że nie wiemy ile w Polsce pięknych miejsc do odwiedzenia :)

  OdpowiedzUsuń

Zachęcam do pozostawiania komentarzy i z góry za nie dziękuję :)
Zaglądam na blogi moich Komentatorów, i najczęściej również je obserwuję.
Komentarze zawierające link nie będą publikowane, potrafię Was znaleźć! :)

Copyright © 2014 Wszystkie moje bziki , Blogger