19:55

19:55

"Mleko, wiesz pan, ma najszybszy transport, inaczej się zsiada." Transport mleka.

"- Ja to proszę pana mam bardzo dobre połączenie. Wstaję rano, za piętnaście trzecia. Latem to już widno. Za piętnaście trzecia jestem ogolony, bo golę się wieczorem, śniadanie jadam na kolację, więc tylko wstaję i wychodzę. (...) Do PKS mam pięć kilometry. O czwartej za piętnaście jest PKS.
- I zdanżasz Pan?
- Nie, ale i tak mam dobrze, bo jest przepełniony i nie zatrzymuje się. Przystanek idę do mleczarni, to jest godzinka. Potem szybko wiozą mnie do Szymanowa. Mleko, wiesz pan, ma najszybszy transport, inaczej się zsiada. (...)."
Najpierw moje pytanie: kto wie, z jakiego filmu to cytat? *

Śmiech śmiechem, żart żartem, jak mawiał Pan Walery Wątróbka z felietonów Wiecha, ale jak to jest z tym transportem mleka?
Otóż: to nie są żarty.
To są poważne sprawy- wszak dotyczą naszego zdrowia - regulowane prawem. 

Jakim? 
Zawartym w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 18 sierpnia 2004 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych dla mleka oraz produktów mlecznych. 
Konkretnie o wymaganiach higieny doju, skupu mleka surowego i jego transportu z gospodarstwa produkcyjnego do punktu lub zakładu mówi rozdział 4. tegoż rozporządzenia.


Niezwłocznie po zakończeniu doju mleko surowe umieszcza się w czystym miejscu, zapewniającym ochronę przed zanieczyszczeniem.
Jeżeli mleko surowe nie zostało odebrane w ciągu 2 godzin od zakończenia doju, powinno zostać schłodzone do temperatury nie wyższej niż 8 °C w przypadku codziennego odbioru lub do temperatury nie wyższej niż 6 °C, gdy mleko surowe nie jest odbierane codziennie.
Podczas transportu mleka surowego do zakładu obróbki cieplnej lub zakładu przetwórczego jego temperatura nie powinna przekraczać 10 °C. 
Urządzenia i sprzęt używane do doju, przelewania lub transportu mleka surowego wykonuje się z materiału gładkiego, łatwego do mycia i dezynfekcji, odpornego na korozję i niewpływającego na skład mleka lub niepogarszającego jego właściwości organoleptycznych. 
Wyposażenie używane do doju, mechaniczne urządzenia do doju oraz pojemniki przeznaczone do kontaktu z mlekiem myje się i dezynfekuje po każdorazowym użyciu. 

Zbiorniki do transportu mleka surowego do punktu lub zakładu przetwórczego myje się i poddaje dezynfekcji po każdym wyjeździe lub serii wyjazdów, jeżeli czas między wyjazdami jest bardzo krótki oraz w każdym przypadku raz dziennie.


Żarty się skończyły, co nie? 

Dlatego firmy transportowe muszą zadbać by każdy element pojazdu i węży transportujących był najwyższej jakości. Gwarantuje to całkowitą higienę podczas transportu i przesyłania mleka.

Węże oraz złącza muszą spełniać normy bezpieczeństwa żywności oraz warunków sanitarnych. 

Jakie to złącza? To złącza din, które  służą do łączenia węży transportujących płynne substancje spożywcze. Korzysta się z nich głównie przy przesyłaniu cieczy do cysterny, a także przy jej rozładunku. Nazwa pochodzi od nowoczesnego typu zacisku, który zapewnia całkowite bezpieczeństwo produktów spożywczych. Jak zapewniają eksperci z firmy www.midatech.pl daje on mocowanie zdolne wytrzymać nawet najwyższe ciśnienie, zabezpiecza więc każdy rodzaj węży przed rozerwaniem. 


W efekcie tego całego prawodawstwa i myśli technologicznej - na nasze stoły trafia mleko. Transport ma szybki, a jakże, ale obwarowany, jak już teraz wiemy, spełnianiem wielu wymogów.*Co mi zrobisz jak mnie złapiesz, reż. S. Bareja, 1978. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zachęcam do pozostawiania komentarzy i z góry za nie dziękuję :)
Zaglądam na blogi moich Komentatorów, i najczęściej również je obserwuję.
Komentarze zawierające link nie będą publikowane, potrafię Was znaleźć! :)

Copyright © 2014 Wszystkie moje bziki , Blogger