15:47

15:47

NA DROGACH SUWALSZCZYZNY: WIDOKI I KRAJOBRAZY

Zapraszam Was dzisiaj na drogi Suwalszczyzny.
Na potrzeby tego wpisu nie wybrałam dróg na Suwałki, na Sejny czy na Wigry, w ogóle większość tych dróg, które tu Wam pokażę to drogi "bite"- takie, jakie w innych rejonach Polski są drogami polnymi, skrótami - tam są to jedyne dostępne drogi - dlatego zastanawiam się, jak jeździ się po nich zimą, w fatalną pogodę, kiedy nawet latem myślałam, że już się zgubiliśmy, że GPS nie może nas prowadzić takimi wertepami, i że to niemożliwe, że mieszkają tam jacyś ludzie. A jednak. 

Wiele tych dróg to drogi nad samą granicą polsko-litewską, i nad jeziorami rzecz jasna. Tablice z ich nazwami są dwujęzyczne i do dzisiaj miejscowości te zamieszkane są prawie w całości przez Litwinów. 

Żeby zobrazować Wam lepiej o jakich miejscowościach mowa poniżej podaję liczbę ich mieszkańców wg spisu z 2011r. Bywa niższa - czasem o połowę - niż liczba mieszkań w naszym jednoklatkowym bloku!  Pomyślmy sobie mianowicie, że w takich Burakach, kiedy tam dojechaliśmy i spojrzało na nas zdziwionych czterech chłopa na polu, to tym samym ujrzała nas już jedna dziesiąta wsi!

Drogi te, jak już zostało tu powiedziane, biegną nad granicą polsko-litewską, nad jeziorami, pośród malowniczych pagórów, wielu pomników i krzyży (starych i nowych), po których widać, że są litewskie, a także wśród mnogości... krów. Mam wrażenie, że w niektórych z tych miejscowości mieszka więcej krów niż ludzi. A te ich nazwy! Ogórki. Kompocie (graniczące z Burakami!), Tauroszyszki...

Żeby nie było: to jest kompilacja kilku naszych tras, na każdej robiliśmy po ok. 100 km :) 

A przez co i gdzie prowadzą owe drogi? Gdzież to jechaliśmy wśród kurzu i upału? (W nawiasach liczba mieszkańców wg spisu z 2011 r.). 
Rosochaty Róg (83)

Punkt widokowy na Rowelskiej Górze - najwyższy punkt województwa podlaskiego, przy drodze na Wiżajny, pięne widoki, dlatego je tu umieściłam.

Sejwy (72)

Ogórki (76)

Wojtokiemie (148)

Kompocie (98)

Buraki (42)

Przystawańce (100)

Tauroszyszki (56)

Buda Zawidugierska (29)

Sankury (38)

Murowany most (55)

Szlinokiemie (229)

Oszkinie (166)

Krejwiany (178)

Burbiszki (113)
Zapraszam na przejażdżkę: 


nnnn
Następne zdjęcie to takie ze słupkiem granicznym i tablicą "Granica Państwa", a takich zdjęć nie wolno publikować :)

1 komentarz:

Zachęcam do pozostawiania komentarzy i z góry za nie dziękuję :)
Zaglądam na blogi moich Komentatorów, i najczęściej również je obserwuję.
Komentarze zawierające link nie będą publikowane, potrafię Was znaleźć! :)

Copyright © 2014 Wszystkie moje bziki , Blogger