11:03

11:03

WYCIECZKA JANÓW PODLASKI I STADNINA KONI - FOTORELACJA


Dziś ostatnia fotorelacja z majówki na Podlasiu - tym razem Janów Podlaski.

Zapraszam na szybką fotorelację z miejsca, o którym słyszałam w TV od lat, i które kojarzyło mi się tylko ze stadniną koni, a którego to miejsca byłam bardzo ciekawa. 

STADNINA KONI

To istniejąca od 1817 najstarsza państwowa stadnina koni arabskich. Siedziba stadniny znajduje się w Wygodzie k. Janowa, w założonym w 1817 zespole klasycystycznych stajni. Zajmuje ona obszar 2500 ha

Bardzo podobały mi się klasycystyczne stajnie, w tym dwie projektu Marconiego.
.

Oprócz koni hoduje się tam też bydło, niewiele widać na tym zdjęciu, ale to cielaki w takich "namiocikach" - pierwszy raz widziałam.

Pomnik (dżokeja na koniu? Konia z dzokejem? Konia i dżokeja? Dżokeja i konia?) :A obok coś, co zrobiło na mnie wielkie wrażenie - cmentarz dla koni. Są nawet kwiaty i znicze...Zachód słońca odbijający się w budynku na terenie stadniny:I chowający się gdzieś za horyzontem:Tyle stadnina.

Po drodze:W Janowie Podlaskim znajduje się dawny Pałac Biskupów Łuckich (nie łódzkich - z Łucka, nie Łodzi - choć brzmi to właściwie identycznie!). Dziś to jeden z ARCHE HOTELIZnajduje się on w otoczeniu parku.
Hotel jest na wypasie, zgodnie z założeniami Arche Hoteli w miejscu historycznem (jakby napisał Wiech), miejsce przyjemne, a jakże, ale jak się nocowało np. w Forcie York-Żółkiewski Twierdzy Toruń (tam to akurat pod ziemią,  w klitce bez okna...), w Łodzi w dawnej Fabryce Bawełny, na Wawelu, to aż takiego wrażenia nie robi, że klękajcie narody.


Samo miasto, cóż... jeszcze w pochmurny, zimny dzień... Robi dosyć dołujące wrażenie, ot pipidówka na wschodzie Polski... Widać, że kiedyś było dużo bardziej znaczącym i bogatszym miastem niż dziś...

Tym sposobem pokazałam Wam już wszystko, co chciałam z tegorocznej majówki.

A teraz: kierunek Chorwacja!!!!

7 komentarzy:

 1. No i kolejne miejsce do zwiedzenia :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawe i urokliwe miejsce :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mieszkam na Podlasiu ale do Janowa jeszcze nie dotarłam..

  OdpowiedzUsuń
 4. Widzę że wycieczka udana :) Ja zawsze czuje jakiś taki dziwny ,,respekt" czy też podziw przed koniami. Widać, że to inteligentne zwierzęta. Nie dziwię się cmentarzyska, każdy właściciel konia bardzo się do niego przywiązuje

  OdpowiedzUsuń
 5. Janów Podlaski ma bogatą i piękną historię, zwłaszcza stadnina koni jest niezwykle ujmująca! :)
  Szkoda tylko, że jeszcze tak niedawno był w mediach przedstawiany w bardzo złym świetle.
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń

Zachęcam do pozostawiania komentarzy i z góry za nie dziękuję :)
Zaglądam na blogi moich Komentatorów, i najczęściej również je obserwuję.
Komentarze zawierające link nie będą publikowane, potrafię Was znaleźć! :)

Copyright © 2014 Wszystkie moje bziki , Blogger