2025
Praga: biblioteka, klasztor i browar na Strahovie.
W ramach wiosny w Pradze <klik> tym razem zapraszam na spacer po wzgórzu na Strahovie. Znajduje się tam od 1140 ( z przerwami) klasztor norbertanów.
Będzie kultura, historia, a także piwko i panorama Pragi.
Obecne założenie klasztorne reprezentuje styl barokowy z 2. połowy XVII w.
Wśród zabudowań wzgórza znajdują się m.in.:
- bazylika (dawniej romańska),
- Kościół św. Rocha, z początków XVII w. - dawniej parafialny, obecnie sala wystawowa.
- Pomnik Narodowego Piśmiennictwa
utworzony w 1953 po kasacie klasztoru w 1950 (norbertanie powrócili tu w 1989). Biblioteka na Strahowie liczy ogółem około 200 000 tomów, samych rękopisów 3000 oraz ok. 1500 starodruków i inkunabułów. To największy, najstarszy i najcenniejszy księgozbiór w Czechach. Zawiera prawie kompletną kolekcję piśmiennictwa zachodniego chrześcijaństwa, od jego początków do końca XVIII wieku. Współcześnie zainteresowanie skupia się na narodowej literaturze z XIX oraz XX wieku.
A w nim:
Sala Teologiczna: pierwotnie zwana Biblioteką Opata. Znajdują się w niej przeróżne wydania Biblii. Wzdłuż regałów zabytkowe globusy ziemskie i astronomiczne. Odrestaurowana w latach 1993–1994. Księgozbiór liczy około 18 000 woluminów.
Gabinet osobliwości: znajduje się w łączniku między salami Filozoficzną i Teologiczną.
Chcąc zobaczyć wnętrza biblioteki musimy nabyć bilet: na oglądanie z korytarza (gabinetu osobliwości) lub na oglądanie wewnątrz z przewodnikiem. Moje zdjęcia nie oddają piękna dwóch w/w sal, ale dają jakieś pojęcie.
Na samo wzgórze dotarliśmy na piechotę ze wzgórza Petrin <klik>, idąc przez piękne majowe ogrody. Po jakimś czasie oczom naszym zaczęły się ukazywać zabudowania:
lll
Komentarze
Prześlij komentarz
Komentarze zawierające link nie będą publikowane.