17:21

17:21

Energia ze słońca - panele fotowoltaiczne


W ofercie na stronie https://www.scianki.info.pl/ możecie zobaczyć panele fotowoltaiczne zasilające... wystawy plenerowe.
Jeszcze i one!

"Jeszcze" bowiem na każdym kroku widzimy rosnącą popularność tychże paneli - widać je na dachach domów, latarniach, światłach, a także na całych... farmach [paneli słonecznych].

Czym są te, ówcześnie tak powszechnie już widywane, panele?

Panele słoneczne stanowią pierwszy element każdej instalacji fotowoltaiki, który odpowiada za “łapanie" promieni słonecznych i umożliwia ich dalszy transport wewnątrz systemu i w konsekwencji tego – produkcję energii elektrycznej.

Zlokalizowane w kierunku słońca - niby słoneczniki - absorbują promieniowane słoneczne, które za pomocą umieszczonych w nich ogniw fotowoltaicznych są zamieniane w prąd. Następnie jest on transportowany do gniazdek w celu zasilenia maszyn, urządzeń, sprzętów, a nawet całych systemów ogrzewania.

Panele słoneczne, jak wiemy,  mają zazwyczaj postać prostokątnych modułów. Każdy panel składa się z warstw (tego już nie widzimy). Górną z nich stanowi specjalna szyba (to widzimy), a pod nią znajduje się folia. Oba te elementy odpowiadają za zabezpieczenie paneli przed uszkodzeniami. Następną warstwą są ogniwa fotowoltaiczne. Dolną część, z której składają się panele fotowoltaiczne tworzą: kolejna warstwa folii, elektroizolacja oraz puszka służąca podłączeniu modułu do przewodów odpowiadających za dalszy transport energii. Całe panele PV są zabezpieczone za pomocą ramki.

Zasada pracy ogniw paneli opiera się na mechanizmie, który można podzielić na trzy etapy:

1) Promienie słońca padają na powierzchnię paneli fotowoltaicznych i dostają się bezpośrednio do ogniw. Na tym etapie dochodzi do reakcji, w której fotony wywołują ruch elektronów, które to z kolei odpowiadają za produkcję energii.

2) Inwertery (falowniki) - na oko to o wyglądzie mniejszych i większych puszek  - zmieniają prąd stały (“wyprodukowany” w etapie nr 1) w prąd zmienny.


3) Prąd zmienny trafia prosto do instalacji elektrycznej, za pomocą której może posłużyć do zasilania wszelkiego rodzaju urządzeń, maszyn, czy chociażby ogrzewania.


Czy nawet: wystawy plenerowej. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zachęcam do pozostawiania komentarzy i z góry za nie dziękuję :)
Zaglądam na blogi moich Komentatorów, i najczęściej również je obserwuję.
Komentarze zawierające link nie będą publikowane, potrafię Was znaleźć! :)

Copyright © 2014 Wszystkie moje bziki , Blogger