16:13

16:13

Dlaczego len?W przededniu (dosłownie!) wycieczki do Żyrardowa dziś o tym, z czego to miasto z czerwonej cegły niegdyś słynęło. Gdyż sam Żyrardów będę mogła Wam pokazać dopiero po wycieczce. 

A z czego słynęło? 

A z lnu! (Tkaniny).


Len to rodzaj roślin z rodziny lnowatych (Linaceae). Obejmuje ok. 180–213 gatunków występujących na różnych kontynentach w strefie klimatu umiarkowanego i w strefie subtropikalnej, z największym zróżnicowaniem w rejonie Morza Śródziemnego. W Polsce na stanowiskach naturalnych i zdziczałych spotykanych jest 6 gatunków, a uprawia się kilka kolejnych, wśród których największe znaczenie ma len zwyczajny, uprawiany jako roślina włóknodajna (patrz: Żyrardów!).

Swego czasu bardzo praktycznym dla rozwijania lub rewalidacji  różnych funkcji u dzieci (tak, tak param się różnymi rzeczami) oraz u Mojej Babci po udarze był dla mnie tekst w podręczniku dla klas początkowych, pod tytułem: "Jak krecik dostał spodenki" (z lnu właśnie). Wiecie, opis tego jak powstaje materiał len i wszystkie etapy tegoż procesu podane dla małych dzieci w sposób bajkowy.


A jak rzecz ma się mniej bajkowo?


Etapy uzyskiwania lnu (materiału-tkaniny):

  • Oddzielenie łodygi od nasion.
  • Moczenie pustych łodyg w wodzie, aby oddzielić sklejone włókna. Trwa to kilka dni, podczas których trzeba przełożyć len na drugą stronę.
  • Suszenie (kilka dni).
  •  Łamanie łodyg, aby oddzielić je od włókien.
  • Sortowanie wiązek włókien ze względu na długość.
  • Czesanie wiązek włókien aby pozbyć się nie zanieczyszczeń.
  • Przędzenie. 
  • Tkanie.

Krecikowi jeszcze trzeba było wyciąć spodenki z tkaniniy i je uszyć, wiadomka.


Najstarsze włókna lnu odnaleziono w Gruzji. Tkanina z nich stworzona mogła być użytkowana około 30 tys. lat temu. Ładny wynik, nie ma co, oj stary jest ten nasz krecik (choć nie jestem pewna, czy wtedy noszono już spodnie). Tkaninę lnianą wytwarzali również starożytni Grecy i Fenicjanie.

Len zyskał ogromną popularność  już w średniowieczu i był cenionym materiałem w całej Europie. 

Obecnie jest produkowany w zasadzie na każdym kontynencie. Choć nigdy nie wyszedł z mody staje się coraz bardziej pożądany ze względu na swoje właściwości.

A jakie to właściwości? Len charakteryzuje: miękkość, wysoka absorpcja wilgoci, przewiewność, antyalergiczność, duża odporność na tarcie i rozciąganie, działanie antybakteryjne oraz - co niebagatelne w dzisiejszych czasach - biodegradowalność. Jest ekologiczny. W zimie chroni przed chłodem, latem chłodzi i odprowadza nadmiar wilgoci. Dzięki swej specyficznej strukturze len jest jednym z najbardziej wytrzymałych oraz odpornych na tarcie i rozciąganie włókien. Czas nie wpływa negatywnie na kształt i wygląd tkaniny, a częste pranie powoduje, że staje się ona miękka i bardziej miła w dotyku.

Nie dziwi więc, że tkaniny lniane mają szerokie spektrum zastosowań. Obecnie len wykorzystuje się do przechowywania żywności, wytwarzania tekstyliów domowych, wystroju wnętrz i, rzecz jasna,  w przemyśle odzieżowym.


Na wycieczkę po Żyrardowie zapraszam później, a  dziś możecie kupić produkty z lnu na stronie: https://szyjemykolorem.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zachęcam do pozostawiania komentarzy i z góry za nie dziękuję :)
Zaglądam na blogi moich Komentatorów, i najczęściej również je obserwuję.
Komentarze zawierające link nie będą publikowane, potrafię Was znaleźć! :)

Copyright © 2014 Wszystkie moje bziki , Blogger