18:29

18:29

DLACZEGO PRZECHODZENIE POD DRABINĄ MA PRZYNOSIĆ PECHA?Najpierw: czym jest przesąd?

Słownik Języka Polskiego mówi nam, iż jest to wiara w tajemnicze, nadprzyrodzone związki między zjawiskami, w fatalną moc słów, rzeczy i znaków oraz praktyki wynikające z tej wiary, a także mocno zakorzenione, błędne przekonanie.

Przesąd i zabobon w języku stosowane są zamiennie, ale istnieją opinie, iż przesąd dotyczy raczej przekonania o czymś (w/w wiara), a zabobon zachowania (w/w praktyki).Dziś o jednym z jeden z najpopularniejszych przesądów mówiących o tym, że:


Przejście pod drabiną przynosi pecha.


Czy znamy jakieś w miarę logiczne wytłumaczenia owego (przesądu)?
 
Znamy.

Jedno z nich  wywodzi się ze starożytnej wiary w magiczną siłę geometrii - a drabina tworzy z podłożem magiczne pole (trójkąt między ziemią a niebem).  Tego, kto wtargnie na owe pole i je zakłóci spotka kara. A to pech!

Inni twierdzą, że zabobon ten wywodzi się z dawnych wierzeń, wg których na głowie człowieka siedzi opiekuńczy duch – przechodząc pod drabiną, można go strącić. A to pech!

Kolejne wyjaśnienie mówi nam, iż pochodzenia tego przesądu należy upatrywać w chrześcijańskiej wierze w Trójcę Świętą – rozstawiona drabina tworzy trójkąt, a jego naruszenie to bluźnierstwo. A to pech!

I wreszcie istnieje teoria mówiąca o tym, że strach przed przechodzeniem pod drabiną wynikał z jej podobieństwa do szubienicy. A to pech!Czy któreś z tych wyjaśnień Was przekonuje?

Czy w ogóle hołdujecie temu przesądowi?

A może potrzebujecie drabiny (bo ja tak - takiej kilkustopniowej)? 
Jeśli Wy też tak, zerknijcie na stronę https://sklep.drabiny.info/


1 komentarz:

Zachęcam do pozostawiania komentarzy i z góry za nie dziękuję :)
Zaglądam na blogi moich Komentatorów, i najczęściej również je obserwuję.
Komentarze zawierające link nie będą publikowane, potrafię Was znaleźć! :)

Copyright © 2014 Wszystkie moje bziki , Blogger