19:46

19:46

MOBBING: OFIARA MOBBINGU. KTO MOŻE ZOSTAĆ OFIARĄ MOBBINGU? CZ.2

 Kto może zostać ofiarą mobbingu?


Ktoś, kogo już wcześniej to spotkało?

Ktoś, kto na pierwszy rzut oka wygląda jakby sam się o to prosił, jak ofiara losu?

Ktoś, kto nie wywiązuje się właściwie ze swojego zakresu obowiązków?

Ktoś słabo wykształcony w porównaniu z innymi?

Ktoś nieśmiały?

Odludek?

Ktoś leniwy, olewający swoją pracę?

Ktoś pewny siebie?

Ktoś kompetentny?

Ktoś z wykształceniem porównywalnym do reszty pracowników?

Ktoś lepiej wykształcony od innych?

Ktoś pracowity, przejęty swoimi obowiązkami?

Ktoś towarzyski?

Ktoś młody?

Ktoś stary?

Ktoś w wieku średnim?

Kobieta?

Mężczyzna?


Powiem krótko: każdy.


A teraz dłużej: nie dajmy sobie wmówić, że to w ofierze, w jej charakterze lub jakości jej pracy, w jakichkolwiek obiektywnych czynnikach, leży wina i główny powód tego, że doświadcza ona mobbingu. 

Powiem tak: jak jeszcze się taki nie narodził co by każdemu dogodził,  tak samo nie ma takiego, kto nie może zostać ofiarą mobbingu. Tzn.  adresatem długotrwałego, celowego ataku w miejscu pracy, na różnych polach,  zorganizowanego i opartego na cichej - być może nawet nigdy nie wyrażonej expressis verbis -  zmowie, bo tak w skrócie zdefiniowałabym mobbing. 


Zobacz także:

MOBBING. CZYM JEST MOBBING I JAK SIĘ PRZEJAWIA.TAKTYKI MOBBINGU.Nie ma takiego, kto mobbingu ofiarą zostać po prostu nie może, co świadczy o tym, że winni są mobbingujący, a przyjrzeć należy się raczej im i środowisku pracy.


Powiem więcej: częściej ofiarami mobbingu są ludzie, którzy odróżniają się od reszty, która postanawia ich niszczyć - właśnie odróżniają na plus. Ludzie lepiej wykształceni, przejęci swoją pracą, weseli, towarzyscy itp. Ale bardziej praktyczne będzie pamiętać, iż ofiarą mobbingu może zostać każdy. Nie zależy to od niego/ w większości nie od niego, a od całej reszty, środowiska pracy, współpracowników, szefa. Gdyż ktoś tam ją zaczyna, a ktoś tam daje się napuszczać na nagonkę i szczujnię na danego współpracownika, tak jak już pisałam to wcześniej przypomina to właśnie polowanie. 

Z jakich pobudek? To już dotyczy samych mobberów i temu poświęcę oddzielny wpis.


Dziś o ofiarach mobbingu.

Można powiedzieć, że stają się nimi przez splot różnych, niezależnych najczęściej od nich samych zdarzeń,  swoich cech- częściej mocnych stron niż wad, a przede wszystkim z powodu zestawu ludzi, którzy pracują w danym miejscu, a także modelu rządzenia nim.

Podaje się, że takie środowiska jak szkoły czy urzędy (gdzie, jak wiemy, większość pracowników to kobiety) są najbardziej sprzyjające mobbingowi - ale tak jak każdy, tak każdy wszędzie może zostać ofiarą mobbingu.

Czy jest to przerażające?

Wg mnie tak. 

Bardzo tak.

Ale świadomość tego może okazać się pomocna dla samej ofiary:  nie ma sensu robić "rachunku sumienia", rozpamiętywać a co by było gdyby, a gdybym wtedy zrobił to i to, a nie tamto i tamto, a gdyby ...

 STOP!!!

A gdyby jest tylko jedno:  a gdyby ktoś nie zechciał na kogoś szczuć, a gdyby inni tego nie podchwycili... 

Po prostu. 

Coś tam może bardziej sprzyjać mobbingowi, coś mniej, ale "to" co mu sprzyja najbardziej to po prostu - inni ludzie. 


Z tego samego powodu bronienie się w formie: usprawiedliwianie się, tłumaczenie, że nie jest się wielbłądem niestety, ale nie ma większego sensu.  Kurcze ktoś już postanowił, że jesteś wielbłądem, ktoś temu przyklasnął, i jesteś. 

Gdyż nie chodzi o to, kim jesteś, jaki jesteś, co zrobiłeś, czego nie, co robisz, co zrobisz i jaka jest prawda, ale o to, żeby Cię zniszczyć. Jeden powie no przecież jesteś wielbłądem, drugi to poprze, trzeci dobrotliwie stwierdzi, wiesz widocznie oni muszą mieć powód, że tak mówią, przecież nie ma takich sytuacji, że ktoś o kimś ot, tak, mówi, że jest wielbłądem, ktoś już radził się prawników, oni też powiedzieli, że jesteś wielbłądem,  trzeci uda, że nic nie słyszy, czwartemu jak się poskarżysz co Cię spotyka to doniesie w/w reszcie, i będzie, że jesteś przewrażliwionym uprzedzony i nieugodowy. Wielbłąd oczywiście. Wielbłądem jesteś.


Bo naprawdę nie chodzi o to jaki jesteś i co robisz. Nie na tym polega ta gra.

Dlatego ofiarą mobbingu może zostać każdy


Trzymajcie się tam!


1 komentarz:

Zachęcam do pozostawiania komentarzy i z góry za nie dziękuję :)
Zaglądam na blogi moich Komentatorów, i najczęściej również je obserwuję.
Komentarze zawierające link nie będą publikowane, potrafię Was znaleźć! :)

Copyright © 2014 Wszystkie moje bziki , Blogger