17:05

17:05

HOME SWEET HOME- RODZAJE OGRODZEŃ


"Mój dom moją twierdzą."

Czym ją ogrodzić?
Zanim przedstawię pokrótce rodzaje ogrodzeń chcę zaznaczyć, że ich cena będzie zależeć od wielu czynników

Choć są ogrodzenia, o których od razu wiemy że będą względnie tanie (siatka) lub drogie (klinkier, ogrodzenia kute, kamień), to i tak ostateczna cena zależy nie tylko od wyboru materiału, ale również jego ilości, kosztów robocizny (które same w sobie zależą od kilku czynników), a także np. ukształtowania terenu, które może ograniczać lub wymuszać jakiś wybór jego ogrodzenia. Dlatego wszędzie w Internecie znajdziemy kontakt służący do wstępnej indywidualnej wyceny, a nie ceny całych ogrodzeń,  co najwyżej ich gotowych elementów, bo to jest pewne - ale już nie np. w przypadku ogrodzenia kutego, robionego na zamówienie, wg indywidualnego projektu (a jeszcze cena tegoż projektu). 

Poza tym wiele ogrodzeń to ogrodzenia mieszane:  występują w nich np.  metalowe/murowane słupki i drewniane/metalowe przęsła, a jeszcze fundamenty, podmurówki itp. - albo jeszcze inne połączenia materiałów i technologii budowania ogrodzeń. 

Co do moich preferencji, którymi przy okazji się dzielę - cóż, wszystko dla ludzi. O gustach się nie dyskutuje. Poza tym w takich sprawach, jak przychodzi co do czego, to gusta się rewidują.Ogrodzenie murowane


Ogrodzenie betonowe

Bardzo popularne. Zwykle wykonuje się je z prefabrykowanych betonowych segmentów,  są więc szybkie w montażu. Mogą mieć konstrukcję litą lub ażurową. Ich atuty:   trwałość, odporność na mróz i  zmienne warunki atmosferyczne tak częste w naszej szerokości geograficznej i umiarkowanym, hmm, klimacie. Mi osobiście lite betonowe płoty kojarzą się z ogrodzeniami... cmentarzy. Ale obecnie jest w czym wybierać, i obecnie takie ogrodzenie wcale  nie musi przypominać cmentarnego w latach 80-tych XX wieku. 

Ogrodzenie z naturalnego kamienia

Popularne, jednak zdecydowanie droższe niż beton, klasyczne rozwiązanie.


Ogrodzenie z cegły klinkierowej

Ma wiele zalet – jest solidne, przez długi czas nie wymaga większych prac konserwacyjnych, łatwo podlega czyszczeniu, a dodatkowo atrakcyjnie się prezentuje. Pozostaje kwestia ceny.Ogrodzenia metalowe


Ogrodzenie kute

Wyrób kowalstwa artystycznego, wykonywany na zamówienie klienta. Najdroższa z opcji, jak to handmade.  Dodatkowo będzie kosztował projekt indywidualny, nie z dostępnego już u rzemieślnika katalogu. W tym przypadku należy się też dodatkowo zainteresować jakością surowca, z którego nasze ogrodzenie ma powstać. 


Ogrodzenie siatkowe

Jedno z najpopularniejszych typów ogrodzeń. Jego atutem jest niska cena, ogólna dostępność i łatwość montażu. Do jego słabych punktów należą walory estetyczne i trwałość materiału. 


Ogrodzenie panelowe

Wykonane z gotowych elementów. Bardzo obecnie  popularne, nowoczesne rozwiązanie. Mi wciąż metalowe, panelowe ogrodzenia kojarzą się z pozbawionymi wyrazu ogrodzeniami dużych zakładów przemysłowych - no wiecie: całe metry metalowych, nudnych przęseł. Ale prawda jest taka, że to kwestia wyboru modelu, a wybierać jest obecnie w czym. Z tym oczywiście wiąże się też, a jakże, kwestia ceny. 

Ogrodzenie drewniane 


Zwykle jest wykonywane ze sztachet, żerdzi lub bali. Może być panelowe - wtedy panele montuje się do słupków  stalowych lub betonowych. Klasyczny wygląd, naturalny materiał- to na plus. Na minus kwestia trwałości i konserwacji drewna w naszych warunkach atmosferycznych (mrozy, deszcze, upały, korniki, grzyby, pleśnie itp. ). Oczywiście wszyscy kojarzymy stareńkie drewniane płoty, które jeszcze się trzymają - pozostaje kwestia stanu w jakim się znajdują i wysiłków i wydatków, których wymagają, aby w stanie dobrym je wytrzymać. 


Najczęściej spotykane rodzaje ogrodzeń drewnianych:

- gotowe przęsła drewniane plus słupki murowane/stalowe,

- płoty lamelowe  wysokie panele drewniane, które pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną. 

- tradycyjne płoty ze sztachet (ci cisi bohaterowie niejednego wiejskiego wesela dawniej...).


Ogrodzenie gabionowe


Od kilku lat na polskim rynku  coraz bardziej popularne, co widać. Jest rodzaj konstrukcji składającej się z koszy wypełnionych kamieniem. Pamiętam, że byłam pod wrażeniem, gdy pierwszy raz w życiu zobaczyłam takie, już ładnych parę lat temu, w okolicznej wsi. Inna sprawa, że było to wrażenie złe. 

Gabion (wł. gabbione – duża klatka, inaczej kosz szańcowy) – prostopadłościenny element budowlany wzmacniający skarpęnasyp ziemny bądź brzeg rzeki

Czyli, że taka metalowa siatka wypełniona kamieniami. Moda, która - jak zostało to powiedziane wyżej - przyszła do indywidualnych użytkowników ze wszelakiego rodzaju wzmocnień terenu: wymaganych terenu ukształtowaniem lub względami wojskowymi (wzmocnienie baz wojskowych przed ostrzałami przeciwnika). Coraz gabionów więcej, są cały czas w trendzie wznoszącym. Mi osobiście wcale się nie podobają, w moim odczuciu połączenie zimnego metalu i zimnego kamienia robi wrażenie również zimnej, fortyfikacji bez wyrazu.
Więcej o ogrodzeniach dowiecie sią na stronie:  https://formur.pl/budowa-ogrodzen
2 komentarze:

Zachęcam do pozostawiania komentarzy i z góry za nie dziękuję :)
Zaglądam na blogi moich Komentatorów, i najczęściej również je obserwuję.
Komentarze zawierające link nie będą publikowane, potrafię Was znaleźć! :)

Copyright © 2014 Wszystkie moje bziki , Blogger