19:20

19:20

ODSZKODOWANIE A ZADOŚĆUCZYNIENIEDziś dwa trudne słowa. Pojęcia.


Odszkodowanie – jest to świadczenie pieniężne, o które może wystąpić osoba poszkodowana. Jest związane z wynagrodzeniem szkody majątkowej (rzeczowej).

Zadośćuczynienie - jest szczególnym rodzajem odszkodowania i nie dotyczy strat materialnych, a tych na zdrowiu - fizycznym i psychicznym.


Po pierwsze są to sprawy trudne, jak wszystkie takie sprawy dla laika - wymagające fachowej, prawniczej wiedzy i skomplikowane pod względem procedur i czasu.
Nie wiem też  czy Wy też już zauważyliście, że wszystko, co skutkuje naszym wydaniem na to pieniędzy jest bardzo łatwo/łatwo załatwić, sformalizować, uzyskać. Łatwo się ubezpieczyć, przedłużyć umowę, zwiększyć sobie abonament, itp., itd. Wszyscy zadają się wtedy iść nam na rękę, frontem do klienta, jak to się mówi.
Gorzej w tę drugą stronę. Tu zaczynają się tzw. schody. Kiedy potrzebujemy uzyskać coś - a mowa tu  konkretnie o pieniądzach - dla nas, nagle wydaje się, iż stosowne urzędy/ludzie/firmy zwracają się do nas czymś zgoła innym niż ich front...

Tematyka odszkodowań jest także trudna dla najbardziej zainteresowanych czyli poszkodowanych z tego powodu, iż są to niejednokrotnie ciężkie tematy bo dotyczą ludzkiej krzywdy i jej poczucia - a wszystko, co jest tak osobiste i przykre nie ułatwia nam zajmowania się tym, nie pomaga, a utrudnia. Nieraz ciężko jest wycenić na pieniądze poniesione na zdrowiu straty, a wszystko to , co tu dużo mówić,  wymaga wiele tzw. papierkowej roboty i mnożenia biurokracji... 

Dlatego w takich przypadkach - jak w wielu innych, i mniejszego kalibru - kto tu bywa dłużej, ten już o tym wie: polecam oddać sprawy w ręce fachowców.
Dać ludziom zarobić, żeby samemu skorzystać - oszczędzić sobie czasu, nerwów, i zdrowia ( w takich wypadkach nieraz już nadwyrężonego).
Istnieją kancelarie, które specjalizują się właśnie w tego rodzaju usługach: np. Kancelaria odszkodowawcza Codex

3 komentarze:

  1. Warto korzystać a takich porad.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ubezpieczenia to temat rzeka, w Szwajcarii sa bardzo na topie ubezpieczenia od wszystkiego, trzeba wybierac z glowa ;D

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja bym pewnie zasięgną porady prawnika :)

    OdpowiedzUsuń

Zachęcam do pozostawiania komentarzy i z góry za nie dziękuję :)
Zaglądam na blogi moich Komentatorów, i najczęściej również je obserwuję.
Komentarze zawierające link nie będą publikowane, potrafię Was znaleźć! :)

Copyright © 2014 Wszystkie moje bziki , Blogger