Zaczynam nim serię dotyczącą materiałów/motywów/trendów w w/w tematyce.
Dzisiaj będzie o cegle.
Cegła – materiał budowlany w kształcie prostopadłościanu.
Od czasu kiedy jakiś małpolud wysuszył sobie w słońcu kawałek gliny i jął z niej wznosić budowle cieszy się ona niesłabnącą popularnością - mimo tego, że po drodze pojawiły się domy z betonu, domy z pustaka, a nawet wieszczone przez Żeromskiego w "Przedwiośniu" domy ze szkła.
Cegła w aranżacji wnętrz pozostaje modnym elementem. Dzisiaj podrzucam garść pomysłów na cegłę w domu/mieszkaniu, przy czym należy zaznaczyć, że skupiam się tu na wyglądzie cegły, natomiast niekoniecznie musi to cegłą być, równie dobrze mogą być to płytki ceglane, i to one są zazwyczaj wykorzystywane we wnętrzach.
Cegły mają rzecz jasna różne kolory, nie tylko ten najbardziej z cegłą się kojarzący, czyli [czerwono] ceglasty, ale też różne faktury i właściwości. Najbardziej trwała, odporna na skrajne temperatury i nisko nasiąkliwa jest cegła klinkierowa. Dlatego można jej używać m.in. w łazienkach, kuchniach, kominach, a na budynkach znajduje się elewacja klinkierowa.
Mi cegła bardzo podoba się od dzieciństwa, i do dziś pamiętam, jak mając może ze 4 lata zobaczyłam zachwycona pierwszy raz w życiu całe budynki z czerwonej cegły...
A był to... Żyrardów i XIX w. fabryki tego miasta.
Po wielu latach takie samo wrażenie zrobiły na mnie ceglane budynki innego XIX w. fabrycznego założenia: Łodzi.
Cegła, jak już zostało to powiedziane, jest materiałem naturalnym i towarzyszącym ludzkości od [pra-]wieków - co najmniej od siedmiu tysięcy lat...
Jaki efekt możemy uzyskać za jej pomocą? Jaki klimat stworzyć?
Każdy.
Industrialny, nowoczesny i surowy nawiązujący do fabrycznych i loftowy.
Rustykalny i ciepły, nawiązujący do domku na wsi.
Zawsze będzie to efekt ciekawy i szlachetny, ponieważ cegła jest materiałem naturalnym, posiada też kolor i fakturę, które nadadzą charakteru każdemu wnętrzu. Dobrze wygląda w sąsiedztwie innych materiałów naturalnych, takich jak drewno i kamień, a także szkło.
Cegła jest elementem wyrazistym, a jej kolor i deseń optycznie pomniejszają powierzchnię, dlatego stosowana totalnie sprawdza się w autentycznych pofabrycznych wnętrzach
zaś najczęściej występuje jako element na części powierzchni.
Gdzie sprawdza się cegła? W jakim pomieszczeniu?
Każdym.
Ogranicza Was tylko wyobraźnia.
Najczęstszym miejscem jej występowania w mieszkaniu jest kominek.
Znajdzie swoje zastosowanie w kuchni, np w tzw. pasie technologicznym:
czy w obudowie kuchennej wyspy.
Cegła wchodzi też do łazienek, razem z innymi kolorami i fakturami przełamując łazienkową białokremową anemię lub zimną surowość szarych płytek udających betony.
Najczęściej spotykamy ją jednak na jednej ścianie lub jej fragmencie i w tym wydaniu nadaje się wszędzie: i do salonu, i do sypialni, i gdzie chcecie.
Motyw cegły niezmiennie mi się podoba inie dziwi mnie, iż nie wychodzi z mody.
Natomiast ja, ze względu na małą powierzchnię mieszkania i to, że gdzie mogłam to już poszłam w kolory i desenie, u siebie cegły nie mam. Co innego, gdybym miała do dyspozycji większe przestrzenie i więcej pomieszczeń.
A jak Wam widzi się cegła w aranżacji wnętrz?
Cegla zawsze dodaje takiego cozy ciepelka :D
OdpowiedzUsuńJa lubię cegłę w domach. Nadaje to wnętrzu niepowtarzalnego klimatu
OdpowiedzUsuń