13:56

13:56

SZAFA SCARLETT O'HARY #2: TKANINY, Z KTÓRYCH STROJE NOSIŁA GŁÓWNA BOHATERKA "PRZEMINĘŁO Z WIATREM"

Zapraszam na drugi wpis na temat SZAFY SCARLETT O'HARY , głównej bohaterki Przeminęło z wiatremDziś biorę na tapetę tkaniny, z których były uszyte stroje w/w.
Po bliższy opis samych kreacji zapraszam do poprzedniego wpisu.


Zdjęcia są mojego autorstwa i korzystałam do ich zrobienia z tego oto wydawnictwa:Przywiezionego mi przez moją Koleżankę z samego Południa, a konkretnie to z Atlanty, a konkretnie to z domu Margaret Mitchell, autorki tej wszech-powieści:


"Nowa, zielona muślinowa suknia w kwiaty"
Muślin to luźno tkana bawełniana tkanina. Zazwyczaj był używany do szycia białych ubrań. A także zasłon  i bielizny. Ponieważ muślin jest przewiewny sprawdzał się w gorącym, suchym klimacie. Muślin był też wykorzystywany przez krawcowe do wypróbowywania wzorów, szytych później z drogich materiałów.


"Czarna suknia z krepy z bufiastymi rękawami i koronkowym kołnierzykiem (...)"


Krepa to tkanina o splocie krepowym. Splot krepowy nadaje tkaninie powierzchnię o nieregularnych wzniesieniach dzięki zastosowaniu splotów o pokryciach osnowy i wątku krótkich i długich. Sploty krepowe stosuje się do wyrobu tkanin jedwabnych i wełnianych sukienkowych oraz przeznaczonych na ubrania wizytowe męskie.Przez łączenie różnych splotów można otrzymać wiele kombinacji splotowych; łącząc ze sobą sploty np. skośne, atłasowe i satynowe uzyskuje się efekty drobnych wzorów geometrycznych (układ kostek, pasków itp.). Zależnie od grubości zastosowanej przędzy oraz gęstości jest wyrabiana krepa cięższa i lżejsza. Używana na ubrania męskie wizytowe, sukienki, garsonki.

 "Różowa organdynowa suknia z długą szarfą w tym samym kolorze (...)"
Organdyna to cienka, sztywna i przezroczysta tkanina bawełniana o splocie płóciennym. "Dzisiejsza" organdyna, wykorzystywana m.in. do szycia firan,zasłon i dekoracji wnętrz jest tkaniną sztuczną, nie bawełnianą, jak suknie Scarlett.


"Ona zaś siedziała tutaj jak wrona, w czarnej, grubej, taftowej sukni, z rękawami aż do nadgarstka, zapiętej na guziki aż po szyję. "


Tafta to gęsto tkana tkanina wykonana z jedwabiu lub włókien sztucznych. W przypadku szafy Scarlett mamy oczywiście do czynienia z tkaniną jedwabną. Tafta używana jest do szycia sukni balowych, ślubnych, zasłon i dekoracji wnętrz. Istnieją dwa rodzaje tafty jedwabnej- miękka, używana np. przy produkcji bielizny, i sztywna tafta, używana do szycia sukni wieczorowych. Tkanina ta wykorzystywana jest również do szycia gorsetów, gdyż utrzymuje swój kształt. 
"Zielona zasłona w kolorze mchu była delikatna i miękka (...)" 


Zasłona była aksamitna. Aksamit - to wg mnie najpiękniejszy materiał na świecie. Cudowny, miły w dotyku i szlachetny, z delikatnym połyskiem. Poznam aksamit z daleka, nawet na zdjęciu, aksamit to naturalna tkanina, z delikatnym połyskiem, dosyć ciężka, absolutnie nie elastyczna, zawsze mnie to mierzi, kiedy za aksamitne uchodzą ubrania z tworzyw sztucznych, elastycznych i z kiczowatym połyskiem.
Jest to tkanina bawełniana z krótką okrywą włosową  (bawełnianą, jedwabną lub wełnianą) uzyskiwana przez wprowadzenie między nitki osnowy i wątku dodatkowych nitek runowych w formie pętelek, które pozostawiono nierozcięte (aksamit pętelkowy) lub rozcinano (aksamit strzyżony). Produkuje się też aksamity, w których stosuje się obie te techniki. Aksamit należy do grupy tkanin z okrywą włókienną, zwanych pluszami.
"Suknia obsypana była falbankami z kremowej koronki Chantilly "


Koronka Chantilly to ręcznie tkana koronka, której nazwa pochodzi od miasta Chantilly we Francji. 
Najbardziej znane koronki Chantilly były wytwarzane z jedwabiu, i zazwyczaj były czarne, stosowne do strojów żałobnych. Białe koronki również były wytwarzane, zarówno z jedwabiu jak i lnu, większość jednak z jedwabiu. 
 "(...) wspaniale pasowała kolorem do płaskich pantofli z safianowej skóry (...)"


Safian był cienką i miękka, wyprawioną garbnikami roślinnymi i barwioną skórą koźlą lub baranią, używaą do oprawiania książek, w produkcji obuwia lub obić mebli itp. Przeminęło z wiatrem to dla mnie niekończąca się inspiracja, na pewno powrócę jeszcze do tematyki związanej z tą książką i filmem!

4 komentarze:

 1. Wspaniale się czytało te informacje. Zazdroszczę Ci książki, sama bym nie pogardziła taką ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawe informacje. Chętnie przeczytam kolejne wpisy na temat mojej ukochanej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba tylko ja nie czytałam tej książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niesamowity post!!! Gratuluję. Bardzo sumiennie go przygotowałaś. Lubię ten film, książka była jeszcze lepsza. Stroje są piękne.

  OdpowiedzUsuń

Zachęcam do pozostawiania komentarzy i z góry za nie dziękuję :)
Zaglądam na blogi moich Komentatorów, i najczęściej również je obserwuję.
Komentarze zawierające link nie będą publikowane, potrafię Was znaleźć! :)

Copyright © 2014 Wszystkie moje bziki , Blogger