14:20

14:20

ZDJĘCIOWO pourlopowo: skansen we Lwowie :)

Skansen, przy którym ten w Chorzowie wydaje się mały... I łatwy, bo nie górzysty... O innych zwiedzonych przez nas skansenach w Polce nawet nie mówiąc...
Nie było krótko, prosto i łatwo dojść do niego z centrum miasta mijając lwowskie wzgórza oraz wchodząc na nie, zaliczając po drodze drobne zgubienie się, zaś w środku oprócz zabytków na tym wielkim obszarze: góry, wąwozy, jary.  Malowniczo. Bajkowo. Sielankowo. Starobaśniowo.
Przestawiam poniżej wybrane chyba z miliona zdjęć, które tam zrobiłam w pocie czoła - dosłownie:) 
" W północno-wschodniej części starożytnego Lwowa, blisko Wysokiego zamku w malowniczym parku „Gaj Szewczenki”, znajduje się jedna z największych pereł miasta – Muzeum architektury ludowej i życia codziennego we Lwowie. Stworzony na etnograficznej zasadzie w 1971 roku, Muzeum został powołany do poratunku zabytków architektury, artykułów sprzętu domowego i przedmiotów sztuki ludowej wszystkich historyczno-etnograficznych grup Zachodniej Ukrainy, które zostały sformowane w końcu XIX – na początku XX stulecia. (Wśród tych grup znajduje się Bojkiwszczyna, Łemkowszczyzna, Huculszczyzna, Wołyń, Podillja, Polissja, Bukowina, Pokuttja, Zakarpattja, Lwowszczyzna). Każdej grupie poświęcony jest oddzielny sektor – taka mikro wioska, w której obok budynków mieszkalnych znajdują się pomieszczenia gospodarcze, przemysłowe, sakralne. Każdy budynek ma odpowiedni interier który pomaga w reprodukcji trybu życia, pracy i odpoczynku mieszkańców zachodnio-ukraińskiej wioski końca XIX – początku XX stulecia. Dziś lwowski skansen jest jednym z największych muzea pod odkrytym niebem w Europie. Na terytorium, który równa się 50 ha, odtworzone są 150 pamiątek ludowej drewnianej architektury. Najstarsze budynki były zbudowane w 1749 (cerkiew z wioski Krywka), 1792, 1812, 1846, 1860 latach, gospodarczo-przemysłowe pomieszczenia (młyn wodny, wiatrak, folusznictwo, tartak, kuźnia, olejarnia ). Przedstawione zostały tutaj także budynki i pomieszczenia, które charakteryzują karpatską lakową gospodarkę i leśne rzemiosło."
http://pl.lvivskansen.org/


3 komentarze:

  1. Świetna relacja :) Podoba mi się :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Byłam we Lwowie, ale skansenu akurat nie odwiedzałam. Ładne zdjęcia :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam takie miejsca i regularnie odwiedzam chorzowski skansen ;)

    OdpowiedzUsuń

Zachęcam do pozostawiania komentarzy i z góry za nie dziękuję :)
Zaglądam na blogi moich Komentatorów, i najczęściej również je obserwuję.
Komentarze zawierające link nie będą publikowane, potrafię Was znaleźć! :)

Copyright © 2014 Wszystkie moje bziki , Blogger