15:22

15:22

Koronawirus. "OBYŚ ŻYŁ W CIEKAWYCH CZASACH!" Zmiany, zmiany, zmiany..."OBYŚ ŻYŁ W CIEKAWYCH CZASACH!" - Kochani, to nigdy nie były są dobre życzenia... To, nomen omen, chińskie przekleństwo...

Na podsumowania przyjdzie czas, kiedy będzie można w związku z obecną sytuacją używać czasu przeszłego dokonanego.

Teraz mamy w odniesieniu do koronawirusa czas teraźniejszy, więc w moim odczuciu to co można  w temacie to dzielić się bieżącymi przemyśleniami.

Od lat żyjemy w sytuacji szybkich zmian technologicznych, to dla nas nic nowego, choć w tej chwili - i potem jako jeden z efektów pandemii - będziemy obserwować (czego wszystkim nam życzę - i te życzenia są dobre!) niespotykane nawet dla nas tempo przemian...
Wojna od zawsze pchała naprzód nowoczesne technologie, a jakby nie patrzeć wg specjalistów koronawirsus kwalifikuje się do niechlubnego miana broni biologicznej - światowej, a jego konsekwencje odczuwa i odczuje cały świat, my wszyscy.


To, co dla nas (większości)  jest całkiem nowe to poczucie destabilizacji, niepewności i kruchości tego, co uważaliśmy dotąd za solidne fundamenty... Ale o tym będzie kiedy indziej.


Dziś w temacie zmiany, zmiany, zmiany chcę wspomnieć o tylko jednej z nich, i to takiej, która dokonuje się już od pewnego czasu, ale właśnie z racji tzw. bieżących wydarzeń już nazwę tu ją, na razie roboczo: e-epoka.

E-zakupy, e-społeczności, e-pity, ePUAP, e-sąd (sąd internetowy),  e-porady, e-konsultacje, e-konferencje... a całkiem niedawno: e-recepty. 
Itp., itd., etc.

Z fazy eksperymentów, wdrażania, etapu dowolności niektóre już stały się obowiązkowe, a ich obowiązkowość usankcjonowana prawem, zaś w obecnej sytuacji e-aktywność w odniesieniu i do tych mniej lub bardziej nieobowiązkowych działań (zakupy, ploteczki) zdaje się najbardziej rozsądna, lub nawet jedyna możliwa.
To będzie tylko postępowało. Tzn. i tak postępowało, ale powiedzmy, że jeśli dotychczas kroczyło to teraz może zacząć biec.

Już okazuje się jak wiele rzeczy - również w urzędach, to chyba najbardziej znamienny przypadek (a przypomnijcie sobie dowcipy o załatwianiu spraw urzędowych oraz Dwanaście prac Asterixa i jego odwiedziny w Domu, Który Czyni Szalonym! ) można załatwić na maila, na telefon, on line...
Gdy urzędy w tym wyjątkowym stanie są zamknięte, zawieszone, ograniczone do dyżurów itp. A więc należy mniemać jakby to mogło być łatwo gdyby sytuacja była zwyczajna, a nie wyjątkowa!

Ponieważ pandemia zagraża żywej tkance  - znaczy się ludziom, biologicznie, nie od rzeczy wydaje mi się tu wspomnieć słowa ojca teorii ewolucji: "Gatunkiem, który przetrwa, nie jest ani ten najsilniejszy, ani najinteligentniejszy. Przetrwa ten, który potrafi się zmieniać."

Karol DarwinZmieniać czyli w świetle ewolucji i przetrwania: dostosować do zmian.


Dzisiejsza tematyka wpisu, zmiany i dostosowanie spod znaku e-ogranianie jest zapewne tylko forpocztą do zmian, których jeszcze sobie nie wyobrażamy... 

3 komentarze:

 1. No niestety - ciężki czas dla nas wszystkich.

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj siedzę w domku z dzieciakami, ale zlecenia na moją firmę poszły w czort :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Nawet nie chce myśleć co nas czeka. Stajemy w obliczu katastrofalnych w skutkach zmian.
  Najważniejsza jest współpraca i duchowe wsparcie.
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń

Zachęcam do pozostawiania komentarzy i z góry za nie dziękuję :)
Zaglądam na blogi moich Komentatorów, i najczęściej również je obserwuję.
Komentarze zawierające link nie będą publikowane, potrafię Was znaleźć! :)

Copyright © 2014 Wszystkie moje bziki , Blogger