" - Wszyscy mamy tutaj bzika. Ja mam bzika, ty masz bzika. - Skąd może pan wiedzieć, że ja mam bzika? - zapytała Alicja. - Musisz mieć. Inaczej nie przyszłabyś tutaj." L.Carroll, Alicja w Krainie Czarów. Interesuje mnie: życie. Ludzie. Kolory. Tkaniny. Desenie. Obrazy. Słowa. Faktury. Miejsca. Zapachy. Kształt. Forma. Treść. Jedzenie i picie. Jeśli ciekawość to pierwszy stopień do piekła - ja stoję już na kolejnym. Lubię Alicję w Krainie Czarów, pytać "dlaczego?", zachody słońca, aksamit, fraszki, paradoksy, zapach lawendy i sprawdzanie na własnej skórze. Wszystko jest mi inspiracją.



Warto przeczytać


24/03
2025

Podlaskie podróże: Drohiczyn. Fotorelacja.

Zapraszam na fotorelację z iście letniego (jeśli o aurę chodzi, no bo roślinność jeszcze łysa) początku marca w Drohiczynie. 



Pierwszy raz byliśmy tu siedem lat temu, w drodze do Białowieży. 

Obecnie to była nasza (chyba) czwarta wizyta, ale pierwsza z noclegiem, więc mieliśmy nareszcie czas zejść z Góry Zamkowej na dół, nad sam Bug, i w ogóle pospacerować nad rzeką i miasteczkiem: wiecie, taki podlaski slowlife. Pogoda dopisała nawet na plażę! 

Drohiczyn to dziś miasteczko liczące niespełna 1800 mieszkańców, a kiedyś ważny ośrodek, który miał jeszcze więcej kościołów, cerkwi i klasztorów niż to widać teraz. 

W XIII w. książę Daniel Halicki koronowa siłę tu na (jedynego) króla Rusi. (!)

Znajduje się tu katedra i ma swoją siedzibę biskup (w takiej malutkiej miejscowości!),  działa też  seminarium duchowne (w takiej malutkiej miejscowości!), malowniczo umiejscowione na skarpie nad Bugiem

Wszystko to razem daje dziwne połączenie. Tak czy siak: sic transit gloria mundi - tak przemija chwała świata. Dziś prowincja, ale jakże urocza - przynajmniej na odwiedzenie w ładną pogodę.

Zainteresowani więcej doczytać mogą sobie w wielu innych miejscach, tymczasem zapraszam na spacer - długi, bo do zachodu słońca -  po Drohiczynie.



Kościół franciszkanów  (1682 - 1715 r.)






Cerkiew Św. Mikołaja  (1792 r.)



Katedra Św. Trójcy (1696 -1709 r.) z dzwonnicą z 1885 r. 
Pierwszy kościół ufundował tu Władysław Jagiełło!









Góra Zamkowa ( gród zbudowano tu w XI w. lub nawet wcześniej!) i przełom Bugu.








Schron linii Mołotowa pod Górą Zamkową.





Bug.



Miasto z profilu.
Na skarpie od lewej: seminarium duchowne (dawny klasztor jezuitów 1729-1744), katedra, Góra Zamkowa.





Plaża nad Bugiem.















Seminarium.



Prom na Bugu.








Kościół i  klasztor Benedyktynek (1734-1738).

Komentarze