20:18

20:18

HISTORIA ŻARÓWKI W TELEGRAFICZNYM SKRÓCIE


Żarówka jest jednym z tych wiekopomnych wynalazków, które dziś uznaje się za coś tak oczywistego jak to, że co rano wschodzi słońce. Nie zastanawiamy się nad istną rewolucją, jaką zaowocowało jej wynalezienie, które spowodowało m.in. to, że nie marnujemy wzroku czytając przy jakiś łojowych knotach i nie chodzimy spać z kurami, zgodnie z naturalnym światłem dnia tudzież jego brakiem. 
Źródłem światła w żarówce jest żarnik - cienki drucik wykonany z wolframu, który rozżarza się pod wpływem przepływającego przez niego prądu elektrycznego. Aby nie dopuścić do utleniania się wolframu, konieczne było zamknięcie go w próżni lub w szklanej bańce wypełnionej szlachetnymi gazami. Za twórcę żarówki uznawany jest Thomas Alva Edison, który wynikiem wielu prób


"Nie odniosłem porażki. Po prostu odkryłem 10.000 błędnych rozwiązań."
T.A.Edison


udoskonalił opatentowany w 1860 roku wynalazek Josepha Wilsona Swana. Pomysł Edisona uzyskał patent w 1879 roku. Obaj panowie doszli jednak do porozumienia i nawet stworzyli wspólne przedsiębiorstwo.

Od pewnego czasu Unia Europejska zabroniła używania zwykłych żarówek, ale tylko do użytku domowego, więc dzisiaj najzwyklejsze żarówki kupimy w opakowaniu, na którym widnieje informacja, ze jest to żarówka, której nie można używać w mieszkaniu, tylko do użytku garażowego....

Najstarsza żarówka na świecie to Centennial LightŻarówka została wyprodukowana pod koniec 1890W 1972 żarówka ta została wpisana do Księgi rekordów Guinnessa właśnie w kategorii najdłużej świecąca żarówkaW rocznicę 100 lat działania w 2001 na cześć żarówki zorganizowano huczne przyjęcie urodzinowe. Centennial Light ma własną stronę internetową i jest monitorowana przez całą dobę. Możecie sprawdzić, jak świeci dziś!

Najstarsze żarówki w Polsce świecą - po prostu nadal pracują, w roli, w jakiej zostały tam obsadzone - w elektrowni wodnej "Struga" w Soszycy - najstarszym obiekcie tego typu w Europie. Elektrownia pracuje od 1896 roku, a dwie żarówki sygnalizacyjne w tablicy nastawczej - są to żarówki  firmy Osram z włóknami węglowymi - należą do jednych z najstarszych na świecie. 
To odpowiednie miejsce by wspomnieć o tzw. "zmowie producentów żarówek". O co chodzi? Ano o to, że skoro najstarsze żarówki tyle działają, to te młodsze oraz i inne sprzęty też by mogły być trwalsze, ale producenci celowo robią je tak, by szybko się zepsuły (ale po okresie gwarancji rzecz jasna!).
W 1910 roku francuski fizyk Georges Claude skonstruował lampę, w której światło emitowane było dzięki wyładowaniom elektrycznym atomów umieszczonego w niej neonu. Dało to początek  neonom. Osobiście boleję, iż obecnie neony są w odwrocie i najwięcej ich można spotkać w Muzeum Neonów...

Pod koniec lat 30-tych XX w.  USA i ZSRR pojawiły się pierwsze świetlówki - lampy fluoroscencyjne, których działanie opierało się na zjawisku luminescencji - jest to zjawisko emisji fal świetlnych przez niektóre ciała wywołane przyczyną inną niż rozgrzanie ich do wysokiej temperatury. Brzmi bardzo mądrze, ale wydaje mi się, że każdy kojarzy zjawisko fluorescencji - np. takowe wskazówki w zegarkach. 

Obecnie największą popularnością cieszą się żarówki LED oraz halogenowe.
Zaletą żarówek LED jest ich znacznie większa trwałość, niska cena eksploatacyjna, brak szkodliwego dla ludzkiego wzroku i skóry a także dla dzieł sztuki promieniowania ultrafioletowego, możliwość doboru dowolnej temperatury barwowej lampy LEDLampy LED są odporne na częste włącz/wyłącz, przez co znakomicie nadają się do oświetlenia w miejscach gdzie często i na krótko zapala się światło, np. toalety lub lampy z czujnikiem ruchu. Cechują się także niezwykle krótkim czasem rozpalenia do jasności  na 100%. Lampy LED pobierają ok. 80% mniej energii niż żarówki tradycyjne i  są w stanie świecić nawet 15 razy dłużej. Lampy LED kojarzymy chociażby z pasków LED - to tzw. moduł listwowy LED.Dzięki nim może powstać cała ściana podświetlana, która znajduje zastosowanie w konstrukcjach reklamowych.Naukowcy pracują nad dalszym rozwojem technologii LED, która dziś stanowi ok. 50% globalnego rynku oświetlenia. Już teraz na rynku dostępne są lampy LED z wbudowanymi mikroprocesorami, które pozwalają im łączyć się z internetem!

"Geniusz to wynik 1 procenta natchnienia i 99 procent wypocenia."


T.A.Edison

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy i przydatny wpis. Teraz wszystko robią tak, żeby się zepsuło :/ U siebie używam LED, po zużyciu zwykłych żarówek robi się u mnie zwarcie :D

    OdpowiedzUsuń

Zachęcam do pozostawiania komentarzy i z góry za nie dziękuję :)
Zaglądam na blogi moich Komentatorów, i najczęściej również je obserwuję.
Komentarze zawierające link nie będą publikowane, potrafię Was znaleźć! :)

Copyright © 2014 Wszystkie moje bziki , Blogger