16:42

16:42

ZDJĘCIOWO: okolice bitwy pod Maciejowicami. Maciejowice|Podzamcze|Oronne|Krępa

Kto bywa tu u mnie regularnie ten wie, że od końca czerwca nabieram wprawy jako kierowca jeżdżąc najczęściej to jednak po szarych drogach powiatu :)

W ten sposób trafiliśmy już do niejednej okolicznej - nie bójmy się tego słowa - dziury,  znanej konkretnie to z niczego, albo np. z tego, że na YT był kiedyś filmik, jak w tejże danej miejscowości menele tańczą przed sklepem.

Ale w okolicy nie brak też miejsc zabytkowych, i to takich powszechnie znanych - jak właśnie Maciejowice znane z: bitwy pod Maciejowicami...

Najbardziej to chcę Wam pokazać Podzamcze, jako chyba najbardziej fotogeniczne,  z którego mam najwięcej zdjęć, ale przy okazji grzech nie wspomnieć o innych miejscowościach, na czele z owymi Maciejowicami.

Panoramę Racławicką widziałam we Wrocławiu, we Lwowie nie dotarłam [jeszcze] do miejsca, gdzie była oryginalnie prezentowana, a tutaj zapraszam na panoramę maciejowicką w moich zdjęciach... :)
I wszędzie pełno Naczelnika...


MACIEJOWICE


Bitwa pod Maciejowicami, która była stoczona 10 października 1794 pod Maciejowicami pomiędzy wojskami polskimi dowodzonymi przez gen. Tadeusza Kościuszkę (naczelnika insurekcji) a wojskami rosyjskimi pod dowództwem gen. Fiodora Denisowa i Iwana Fersena, zakończyła się klęską wojsk powstańczych i wzięciem do niewoli rannego dyktatora powstania.
W samych Maciejowicach byłam jeszcze w wakacje, i muszę powiedzieć, że bardzo podoba mi się tamtejszy wybrukowany rynek z ratuszem ( w ratuszu, a jakże,  Muzeum Kościuszki).
Gdyby usunąć samochody, znaki drogowe i słupy wysokiego napięcia, to mamy istne przedwojnie:PODZAMCZEW Podzamczu znajduje się zabytkowy pałac – siedziba Zamoyskich, powstały w miejscu szesnastowiecznego zamku. W pobliżu znajdują się ruiny neogotyckiej baszty z 1. połowy XIX wieku i stajni. Pałac w Podzamczu był miejscem narodzin pretendenta do tronu Królestwa Obojga Sycylii, Ferdynanda Marii Sycylijskiego z dynastii Burbonów, w 1926 r. We wsi znajduje się także zabytkowy młyn wodny.


"Kościuszko postanowił przyjąć bitwę przy ponad dwukrotnej przewadze wroga, w oparciu o rzekę Okrzejkę i wzgórze zamku (dworu) Podzamcze (ówczesna własność Andrzeja Zamoyskiego) pod Maciejowicami."Pałac należy obecnie do Nadleśnictwa, które ma swoją siedzibę w jego oficynie:


A sam pałac - i nie tylko - spokojnie sobie niszczeje. Być może, że już nie długo, gdyż odzyskali go dawni właściciele czyli rodzina Zamojskich:

Przed pałacem w Podzamczu znajduje się kamień-pomnik z podobizną Tadeusza Kościuszki i napisem: Miejsce ostatniego boju naczelnika narodu polskiego Tadeusza Kościuszki 10 X 1794. postawiony w 200 rocznicę bitwy.
Neogotyckie ruinki dawnych budynków gospodarczych (!), a konkretnie wieża, przypomina mi legendę o Popielu. Przechodząc na drugą stronę jezdni trafiamy na budynek niegdyś Zarządu Szkółek...


...który [do] dziś jest zamieszkany. I tu kończy się nastrojowość, romantyczność i nostalgia Podzamcza i jego neogotyckich ruin...  I powiem Wam, że warunki życia tam i jego mieszkańcy kojarzą mi się z postindustrialnymi sierotami po poprzednim ustroju zamieszkującymi niektóre dzielnice dawniej mocno przemysłowych miast Polski. Z tym, że tutaj to sieroty po PGR-rze.Warunki jak widać na poniższych obrazkach, a i towarzystwo nieciekawe. Jedno z miejsc, gdzie moja stopa po zmroku by nie stanęła. A nie należę do najstrachliwszych osób. Nie zrozumcie mnie źle, nie oceniam w żaden sposób mieszkańców takich miejsc, po prostu takie miejsca robią strasznie dołujące wrażenie.
Panowie w kreszowych dresach wracający z reklamówkami, młode dziewczyny na ławeczkach, i chłopaki w bluzach z kapturami na głowach,  stara babcia siedząca na jakiś piernatach na ganku.
Przed budynkami bawiło się sporo dzieci, co dzisiaj też nie jest już tak często widywane. może nie mają komputerów i komórek?
ORONNE

Przy drodze do Sobolewa w Oronnem tzw. Sosna Kościuszki – zachowany fragment drzewa, spod którego dowodzić miał Kościuszko w czasie bitwy.
KRĘPA


Kopiec Kościuszki w Krępie z 1917 upamiętnia wzięcie do niewoli i potyczkę z Kozakami przy miejscowym dworze. Kopiec usypany przez okoliczną ludność, na szczycie stoi drewniany krzyż na granitowym fundamencie z tablicą informującą o wystawieniu w setną rocznice śmierci Kościuszki (15 X 1817 – 15 X 1917). Kopiec prawdopodobnie znajduje się w miejscu zbiorowej mogiły powstańców. Do 1947 było to miejsce patriotycznych manifestacji 3 maja – wtedy to UB krwawo rozpędziło manifestację. Przy Kopcu znajduje się rezerwat Kopiec Kościuszki.

Na koniec - mimo podniosłości zdarzeń, które tu na każdym kroku są upamiętnione  - nie mogę nie zacytować Boya- Żeleńskiego, z którym to tekstem od lat nieodmiennie mi się kojarzy właśnie temat Naczelnika Kościuszki w kontekście tych wszystkich pomników, tablic, drzew, itp.:


"Tu, pod tą gruszką, drzemał Kościuszko: dopieroż robi się skweres; a pod tą drugą, Kołłątaj Hugo załatwiał mały interes!"
A także - już pełne tylko goryczy -  słowa  K.I. Gałczyńskiego:


— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.


(1934)Mówiłam. W tym poście pełno Kościuszki...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zachęcam do pozostawiania komentarzy i z góry za nie dziękuję :)
Zaglądam na blogi moich Komentatorów, i najczęściej również je obserwuję.
Komentarze zawierające link nie będą publikowane, potrafię Was znaleźć! :)

Copyright © 2014 Wszystkie moje bziki , Blogger