10 października

10 października

Kolor granatowy

Odcień niebieskiego. (Patrz: http://umalujsie.blogspot.com/2012/09/kolor-niebieski.html)


"Granatowy — ciemny odcień barwy niebieskiej. Nazwa koloru pochodzi od nazwy owocu granatowca — w języku łacińskim granatum" (http://pl.wikipedia.org/wiki/Barwa_granatowa)


Jakim sposobem nazwa tego koloru:
pochodzi od tego owocu:

NIE MAM POJĘCIA.
I jestem bardzo ciekawa.


 A symbolika koloru granatowego?

 "Granatowy to kolor powagi, munduru, porządku, ale także atramentu, czyli pracy, biura i zarządzania. Kojarzy się nam z eleganckimi mundurkami, rozpoczęciem roku szkolnego, poważnymi uroczystościami, urzędami, dyscypliną i nauką. Jest odpowiedni dla osób, które lubią rządzić, a więc dla dyrektora, szefa, czy dowódcy. Odzwierciedlają ich dowódczy charakter, chęć podporządkowania sobie innych i lekką dozę egoizmu. Granatowy to poważna barwa osób, które biorą pełną odpowiedzialność za własne czyny. Są pewne siebie i całkowicie świadome swoich decyzji. Często niestety pragną odpowiadać za wszystko, kontrolować inne osoby i mieć ostatnie słowo. Ważnym hasłem jest dla nich odpowiedzialność. Są niezwykle zdyscyplinowane, nieustępliwe i niezmienne w swoich postanowieniach. Niekiedy takie zachowanie wywołuje pogardę u innych osób i niechęć, ponieważ osoba, która nieustannie pragnie o wszystkim decydować uważana jest za człowieka o zbyt dużym mniemaniu o sobie. Kontrola wszystkiego co dzieje się w otaczającym świecie, na dłuższą metę może stać się bardzo męcząca.
   Jeśli chodzi o wpływ granatu na psychikę człowieka to ma on charakter dyscyplinujący. Przebywając w pomieszczeniu o ścianach w tym kolorze, mamy szansę pozbierania myśli i zastanowienia się nad dręczącymi nas sprawami. Granat nosi miano najmądrzejszej barwy. Dlatego też utożsamiany jest z wysoko wykształconymi osobami jak sędzia, biznesmen, polityk. Ludzie, którzy wskazują go jako swój ulubiony kolor, uwielbiają rządzić i podejmować poważne decyzje. Dzięki swoim umiejętnościom psychologicznym, świetnie znają się na ludziach i potrafią w mgnieniu oka określić poziom ich intelektu. Kobiety wybierające granatowy są pewne siebie, niezależne i samodzielne. Mężczyźni natomiast mają trudności z przyjmowaniem porad i krytyki ze strony innych osób. Niezależnie od płci, osoby koloru granatowego są świetnymi nauczycielami, ponieważ kochają zdobywać wiedzę i być dla innych autorytetem przekazując ją. Niestety, ludzie ci zbyt często zajmując się karierą, zapominają o swoich sprawach prywatnych, lekceważąc uczucia i możliwość zranienia innych osób"
(http://www.barwykolory.pl/kolor-granatowy.html)Kolor granatowy "navy blue" przede wszystkim kojarzy  mi się z marynarzami:


http://www.ouroldnavy.com/


granat, co jest oczywiste, jest głównym marynarskim kolorem (obok  bieli i czerwieni):


stąd występuje często w formie "marynarskich pasków" i w towarzystwie kotwic i węzłów oraz

dziewczyn marynarzy:to chyba nie zmieniło się od czasów pin up girls, skoro Victoria Secret na sezon 2011/12 proponowało paniom taki "mundurek":
http://www.we-dwoje.pl/na;sluzbie;victorias;secret;-;najnowsze;propozycje;2011;2012,2,artykul,3083.html

 - słowem urocza "marynarka"(?) ma swoje miejsce wśród męskich fantazji o seksownych przedstawicielkach służb mundurowych.
a oto teledysk Christiny Aguilery "Candyman" utrzymany w tejże stylistyce: http://www.youtube.com/watch?v=-ScjucUV8v0 


Marynarskie mundurki nosiły bohaterki popularnej w latach 90-tych japońskiej anime "Sailor Moon":


 ich stroje nie kojarzyły mi się z uczennicami ze wzorowym zachowaniem.
 I chyba nie tylko mi:

A teraz inne mundurki inspirowane stylem marynarskim- dziecięce, popularne w XIX i początkach XX w. a także później:
http://ostatnia-dynastia-romanow.blog.onet.pl/2006/09/30/aleksiej-romanow/
http://www.mmgorzow.pl/artykul/moda-dziecieca-lat-piecdziesiatychI granatowe fartuszki szkolne z okresu PRL-u:
a taki miałam. Nie wiem, jaki to materiał, niesamowicie sztuczny kojarzący się z fartuchami pań sprzedawczyń w sklepie PSS, ale przynajmniej miał falbanki i groszki i był bardziej dziewczęcy i "frywolny" niż jego poprzednik na zdjęciu powyżej :)

Słowem kolor granatowy - odpowiednio zaaranżowany- nadaje się dla każdego i do każdej sytuacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zachęcam do pozostawiania komentarzy i z góry za nie dziękuję :)
Zaglądam na blogi moich Komentatorów, i najczęściej również je obserwuję.
Komentarze zawierające link nie będą publikowane, potrafię Was znaleźć! :)

Copyright © 2014 Wszystkie moje bziki , Blogger