20 września

20 września

Kolor niebieski


Niebieski - od zawsze jeden z moich ulubionych kolorów, niezależnie od mojego wieku i koloru włosów.


*)

Piękne, co?
Na widok takiego błękitu różne pytania przychodzą do głowy, m.in. to: "ile odcieni ma niebieski?"

Oraz:

**)

kiedy niebieski staje się zielonym..?


Jako pierwsza z pomoca przychodzi mi jak zawsze Lista kolorów na Wikipedii:Nazwa
Przykład
Adnotacja
atramentowy

granatowy lub ciemnoniebieski, siny
.
błękit królewski

jaśniejszy niebieski
malarstwo
błękit paryski

zimny niebieski
malarstwo
błękit pruski


malarstwo
błękit Thénarda

glinian kobaltu(II) Co(AlO2)2 powstający podczas prażenia związków kobaltu z Al2O3.
malarstwo
błękit Turnbulla


malarstwo
chabrowy

niebieski wpadający w fiolet, kolor chabrów (bławatków)
.
kobaltowy


minerał


.
lazurowy


.
modry

intensywny niebieski, błękitny

niebieski


blue[1]
niebieskofioletowy

Jasny kolor indygo
.
siny

niebieski, wpadający w szarośćminerał


pigment
turkusowy

niebieskozielony
minerał
grynszpan

kolor patyny miedzianej, zielononiebieski
.


http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_kolor%C3%B3w


Sporo znajomych i oczywistych epitetów koloru niebieskiego.
"Błękit paryski" i  ultramaryna" - to były nazwy dwóch kolorów farb plakatówek, których używałam w czasach szkolnych.
"Modry" - to taka staroświecka nazwa...
"Grynszpan" - jak dotąd kojarzyło mi się tylko z nazwiskami.
W życiu nie słyszałam o błękitach Thenarda i Turnblla, może dlatego, że nie param się malarstwem.
"Pruski" - znam tylko kwas...:(
Przyznaję, że kolor, który ja nazywam "kobaltowym"  powyżej jest "chabrowym".
http://fashiontheory.blox.pl/2009/02/kolor-gwiazdy.html Ostatnia ilustracja pokazuje, że o ile z jednej strony niebieski zaczyna przechodzić w zielony, o tyle z drugiej -staje się stopniowo fioletem...

"Barwa niebieska - jedna z addytywnych barw podstawowych, na kole barw dopełnia barwę żółtą. W wielu językach nie ma osobnych słów na odróżnienie barwy niebieskiej i zielonej, a w języku szwedzkim aż do początku XX wieku używano tego samego słowa na określenie koloru czarnego i niebieskiego.
Bezchmurne niebo ma kolor niebieski z powodu efektu Rayleigha, natomiast lekko niebieska barwa czystej wody wynika z częściowego pochłaniania przez nią czerwonej składowej światła białego (...)
Niebieski jest najzimniejszą z barw. Kojarzy się z otwartą przestrzenią, wodą, morzem, niebem. W starożytnej Grecji i Rzymie był symbolem najwyższych Bóstw - Zeusa i Jupitera. W starożytnym Egipcie lapis lazuli (kamień o głębokim niebieskim kolorze) symbolizował niebo.
W Iranie jest kolorem żałoby.
W dzisiejszych czasach kojarzony jest z Maryją, nie wynika to jednak z "odziedziczenia" tradycji starożytnych, lecz z ceny niebieskiego barwnika w średniowieczu
Uzyskiwano go z kamienia lapis lazuli, który był wówczas równie drogi jak złoto. Z powodu jego ceny używano go do malowania obrazów Maryi - by oddać jej najwyższy honor. W późniejszych czasach niebieski barwnik potaniał. Był to ostatni kolor podstawowy uzyskany syntetycznie przez człowieka.
Niebieski jest kolorem pełnym symboliki, posiada niemal tyle cech, co czerwień. Niektóre z nich to: uduchowienie, pokój, higiena, spokój, woda, świeżość i chłód, lecz również dynamizm, kreatywność i inspiracja. Niebieski to także kolor przyjaźni: podarowanie niebieskiego kwiatu symbolizuje duże znaczenie przyjaźni dla obdarowującego. Niebieski bywa też postrzegany jako symbol przywiązania do tradycji." (http://pl.wikipedia.org/wiki/Barwa_niebieska)

I psychologiczny punkt widzenia:


"Z psychologicznego punktu widzenia, niebieski kojarzy się nam przede wszystkim z duchowością, spokojem i harmonią. Nasuwa na myśl cudowne, beztroskie i wakacyjne chwile, w których to leżeliśmy na zielonej trawie, obserwowaliśmy białe obłoki przesuwające się po błękitnym niebie i rozmawialiśmy o niczym. Bez zbędnych myśli i emocji. Dlatego też, kolor ma na nas uspokajający wpływ i pozytywne działanie. Nie poleca się go jednak do malowania ścian pomieszczeń, ponieważ jest najzimniejszą z barw i mógłby powodować uczucie chłodu i trudności z zaaklimatyzowaniem się. Osoba, która wybiera kolor niebieski jest spostrzegawcza, twórcza i pomysłowa. Potrafi bez problemów wyrażać to co czuje, kocha sztukę, muzykę i literaturę. W związku z tym w swoim otoczeniu niekiedy uchodzi za kujona i największy mózg. Potrafi w szybki sposób się zorganizować i uwielbia wnosić swój wkład w różne inwestycje. Niebieski to również kolor przyjaźni. Symbolizuje duże umiłowanie oraz bywa wyznacznikiem przywiązania do tradycji"
(http://www.barwykolory.pl/kolor-niebieski-psych.html)

To chyba wystarczy, by się przekonać, że niebieski to kolor bardzo bogaty znaczeniowo.
A z czym kojarzy się mi?
Po pierwsze woda (no chyba nie będę w tym oryginalna):


***)


Woda sama w sobie jest nośnikiem tylu znaczeń, że kto chce się nad tym skupić tego odsyłam do specjalistów: od biologów i chemików przez etnografów, kulturoznawców po antropologów i psychoterapeutów . Myślę, że na wodzie można zjeść sobie zęby :) i pisać habilitacje, a nie posta :) Byle nie palcem po wodzie :)
A że mój post jest o kolorze, dość powrócić do informacji, iż "lekko niebieska barwa czystej wody wynika z częściowego pochłaniania przez nią czerwonej składowej światła białego (...)"

Następne skojarzenie, również typowe - niebo. A trzeba wiedzieć, iż: " Kolor nieba i znajdujących się na nim chmur zależy od kilku zjawisk optycznych. Najważniejszymi z nich jest rozpraszanie światła widzialnego przez molekuły powietrza, znajdujące się w powietrzu kropelki wody, kryształki lodu oraz pyły zawieszone w powietrzu." (http://pl.wikipedia.org/wiki/Kolor_nieba)

Niebo, jak woda jest tematem rzeką :) Dość powiedzieć, że kojarzy się również z wolnością, za co odpowiadają m.in. takie widoki:Ach...

A kto ma mniej więcej tyle lat co ja, ten może pamiętać przebój Wilków "Son of the blue sky", utwór z płyty wydanej w roku 1992 (Ojej to już tak dawno temu!!! Szok!) :A wracając na ziemię i szukając błękitu : spójrzmy pod nogi, na nasze pola i łąki,
na chabra-bławatka:i niezapominajki:
A potem na francuski "lazur" : "Błękit, lazur – kolor o odcieniu pomiędzy niebieskim a cyjanem, odpowiadający barwie czystego nieba w słoneczny dzień. (...) Słowo lazur jest pochodzenia francuskiego i często stosowane jest we Francji w odniesieniu do Morza Śródziemnego (także – Lazurowe Wybrzeże) "Lazurowe Wybrzeże

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Cotedazur.png&filetimestamp=20060328093233A jeśli  woda, to "Wielki błękit":


i  "Błękitna Laguna":
 Pozostając w tematyce filmowej: " Trzy kolory: niebieski":Obejrzałam ten film tylko raz, jak miałam 15 lat, ale do dziś pamiętam, jakie wrażenie na mnie zrobił...
I scena z żyrandolem - niebieskim:
A wracając do  "lazuru" - lazuryt to główny składnik kamienia  lapis lazuli :

 http://www.gemselect.com/gem-info/lapis-lazuli/lapis-lazuli-info.phpA jeśli kamień, to również turkus- kolor między niebieskim a zielonym, o który najczęściej wiodę spory, który to z tych dwóch, a nie ułatwia tego fakt, że turkus bywa zarówno niebieski:
http://blog.pasart.pl/2011/10/17/turkus-czy-howlit/
jak i zielony:


http://www.velveth.za.pl/kamienie.html
Jak wygląda szafir każdy chyba ma pojęcie, tak:


albo tak:

Nie wyczerpuje to oczywiście tematyki niebieskich minerałów, ale ja w tym miejscu ją kończę.

Czysty kobalt jest lśniącym, srebrzystym metalem, a "kobaltowy" jest glinian kobaltu:


(Widziałam kiedyś u kogoś taki właśnie talerz..!)


Na koniec epietów niebieskiego coś, co niebawem może przestać być rozpoznawalne:

To jest atrament dzieci. Nie, nie do drukarki. Do pióra. Ze stalówką. Pytasz, co to jest stalówka?


A co jeszcze jest niebieskie?

Smerfy:
i Viagra:Okazuje się że nie jestem jedyną osobą zastanawiającą się dlaczego te dwa ostanie są niebieskie- niestety nie znalazłam satysfakcjonującej a przynajmniej wiarygodnej  odpowiedzi :)


Niebieskie były też oczy Bonnie Blue Butler z "Przeminęło z wiatrem":
która, jak wiadomo, była jeszcze ładniejsza niż Panienka Scarlett w jej wieku, no i oczy miała niebieskie, nie zielone, niebieskie jak flaga  Bonnie Blue:A co jeszcze jest niebieskie?
"Niebieski ptak" , "błękitna krew", "ciała niebieskie" ,"niebieskie migdały"...
O tych ostatnich zazwyczaj się tylko myśli, a pewna poetka z Krakowa w latach 20-tych XX w. wydała tomik poezji pod tym tytułem:I również "niebieskim" wierszem z tego tomiku zakończę moje wywody o błękicie i garść skojarzeń z nim związanych:

"Na ciepłej niebieskiej łące
pasą się białe zające
pasą się białe baranki
w kwitnące złotem poranki.
- Niebieskie łąki bez granic
nie służą nikomu na nic
są dla tych białych zajęcy
są dla tych białych baranków
i dla skrzydlatych tysięcy
myśli radosnych kochanków.-"

(M.Pawlikowska - Jasnorzewska, Na ciepłej niebieskiej łące)
*),**), ***) - M., dziękuję Ci za te zdjęcia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zachęcam do pozostawiania komentarzy i z góry za nie dziękuję :)
Zaglądam na blogi moich Komentatorów, i najczęściej również je obserwuję.
Komentarze zawierające link nie będą publikowane, potrafię Was znaleźć! :)

Copyright © 2014 Wszystkie moje bziki , Blogger